BAYKUŞUN GÜNCESİ’NDE GEÇEN HAFTA

Written by on 28 Ekim 2020

 

Frekansları aşan radyo, Radyo Gedik’te, her çarşamba 15’te kültür sanata dair haber, olay ve etkinlikleri paylaştığım Baykuşun Güncesi’nde geçen haftanın öne çıkan kültür sanat etkinliklerini sizler için derledim. Yeni haftanın etkinliklerini öğrenmek için Baykuşun Güncesi’nde buluşalım.

 

ŞEVVAL SAM’DAN MÜZEYYEN ŞARKILARI

 

Müzeyyen Müzikali’nden tadımlık bir konser

 

22 Ekim’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen konserde Müzeyyen Senar’la anılan parçaları Şevval Sam yorumladı. Sam’a Müzeyyen Senar’la da uzun yıllar çalışmış olan usta müzisyenler Baki Kemancı (keman), İsmail Bergamalı (klarnet), Sezgin Sezer (kanun), Serdar Kaşıkçılar (ud), Fahrettin Yarkın (ritim) eşlik etti. Pandemi öncesinde Müzeyyen adlı müzikal gösteride tek başına Müzeyyen Senar’ı canlandıran ve eserlerini yorumlayan Şevval Sam bu konseri, müzikalden bir parçaymış gibi dinleyicilere yaşattı. Sam, parçaları seslendirmek dışında,  kendisine eşlik eden saz sanatçılarıyla Müzeyyen Senar’a dair sohbette de bulundu. Huysuz ve Tatlı Kadın parçası öncesinde ritimde yer alan Fahrettin Yarkın’a “Müzeyyen Hanım sahiden de huysuz muydu” diye sorduğunda evet cevabı alması da dinleyicileri güldüren bir detay oldu. Saat 18 ve 20’de gerçekleşen konser, pandemi şartlarında 1 saat olarak planlansa da dinleyicilerin yoğun isteği üzerinde yarım saat kadar uzadı.

 

SEZON MİNİMAL’DEN MİNİMAL BİR DRAM: MELEK

 

Yıllar sonra yine Darülbedayi sahnelerinde Melek Kobra’yı göreceğiz, Yeşim Koçak’ın oyunculuğuyla.

 

Daha önce Tiyatro Boyalı Kuş’un sahneye taşıdığı,            Rüstem Ertuğ Altınay’ın kaleminden çıkan, Melek Kobra’nın yaşamını içeren “Melek” İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda. Tiyatro Boyalı Kuş’ta da Yeşim Koçak tarafından izlediğimiz Melek, yine aynı sanatçı tarafından canlandırılıyor. Yaşamı boyunca, ünlü operet bestecisi Muhlis Sabahattin Ezgi’nin kızı, dönemin kadın bestekârlarından Neveser Kökdeş’in yeğeni, ülkemizi temsil eden dünya güzeli Keriman Halis Ece‘nin kuzini, dublaj kralı Ferdi Tayfur’un eşi, tiyatro tarihimizin değerli isimlerinden Gülriz Sururi’nin de annesi olan Süreyya Opereti’nin primadonnası Suzan Lütfullah’ın en yakın arkadaşı Melek Kobra, yaşamı boyunca bir tek kendi olamamış bir kadının da hikayesi aynı zamanda.

Pandemi şartları içinde yeni sezonun içeriği küçük kadro-minimal dekor-tek perde olarak tanımlansa da sahne tasarımında Cihan Aşar, Melek Kobra’nın yalnız olduğu hastane odasını tasarlarken boşluklara izin vermemiş, bu sayede izleyicinin dikkati sadece tek bir yöne, Melek Kobra’yı canlandıran Yeşim Koçak’a odaklanabiliyor. Tek perdelik oyunun içinde, 1930’lu yıllarda Türkiye’de etkisini gösteren veremin her boyutlarıyla yansımaları görülürken, diğer yandan da aynı yılların kültür sanat ortamına, özellikle Darülbedayi’ye yakın planda bakabiliyoruz. Tabii Melek Kobra’nın bakış açısıyla.

 

ŞAİRİN ‘MİLAT’ SERGİSİ

 

Lâle Müldür’ün  Milat sergisi, bir şairin imge dünyasını görsel anlamda nasıl gözlemleyebiliriz sorusunun cevabını veriyor.

 

 

İsmini 2019’da çıkan şiir kitabı “Tehlikeliydi, Biliyordum”un ilk şiiri olan Milat’tan alan sergi, hayatı boyunca şiirin yanında resimle de bağı güçlü olan Lale Müldür’ün çevresinde yer alan kişilere ait portre çalışmalardan oluşuyor. Şiirlerinde de görüldüğü gibi kaybettiği kişilere yer veren sanatçı, resminde de onlar farklı mekan ve zamanlara taşıyor, hatta madden yaşamda olmasalar da bugüne de. Eserler, sanatçının yakın çevresinden kişilerden oluşsa da, ziyaretçilerin de kendi yaşamından izler bulabileceği kadar yakın ve samimi. Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi’nde yer alan sergi 31 Ekim’e kadar görülebilir.

Ahmet Çağatay Bayraktar

[email protected]


Continue reading

Previous post


Thumbnail
Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background