Written by on 17 Haziran 2021

Endüstriden Denk Gelenler sezon finalini yaptı

11 Haziran’da sezon finalini yapan Endüstriden Denk Gelenler’in bu haftaki konukları HT Mekanik kurucularından Harun Yıldız ve Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bahar Şafak Yılmaz oldu.

 

Her Cuma saat 10’da sanayi ve üretim alanında çeşitli konu ve konuklara ev sahipliği yapan Ersin Erkol’un sunduğu Endüstriden Denk Gelenler’de bu hafta HT Mekanik kurucularından Harun Yıldız konuk oldu. 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Harun Yıldız’ın çalışma alanları arasında tekstil, otel, sağlık, enerji sektörlerinde yer alan işletmelerin ısıtma, soğutma, havalandırma, sıhhi tesisat, buhar tesisatı, yangın tesisatı gibi konular yer alıyor. Binalarda havalandırma ve iklimlendirme çözümlerinin 19. Yüzyılda başladığını değinen Yıldız, klimanın ise Willis Carrier tarafından bulunduğunu söyledi. Türkiye’de iklimlendirme teknolojilerinin 1950’lı yıllarda İstanbul Teknik Üniversitesi’nde akademik çalışmalarla başladığını ifade eden Yıldız sözlerini şu şekilde sürdürdü: “1944’te İTÜ’de Isı alanında bir kürsü oluşturuluyor.  Teknik Üniversite’den mezun olan Celal Okutan ve Üzeyir Garih, Sadık Kakaç hocalarımız iklimlendirme teknolojileri konusunda çalıştı. Ben de bu hocalarımızdan eğitim aldım. Sektörde edindiğim pratik bilgilerin yanında teorik bilgiler konusunda İTÜ aldığım eğitim çok önemli.”

Programın birinci bölümüne konuk olan Harun Yıldız, evlerde kullanılan konfor klimalarının yanında sektörel klimalara dair bilgiler de verdi. Programda küresel ısınma tehditine karşı klimaların daha az enerji harcaması için gelişen teknolojileri de Radyo Gedik dinleyicilerine paylaştı.

Endüstriden Denk Gelenler’in ikinci bölümüne Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bahar Şafak Yılmaz konuk oldu. Programın ilk bölümde de konuk olan Yılmaz, lisenin girmiş olduğu projelere değindi. 1000 Okul projesine dahil olduklarını söyleyen Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu proje kapsamında okulumuzun koridorunda bir kütüphane oluşturduk ve Endüstriden Denk Gelenler programı sayesinde bize ulaşan kitapları da kütüphanemize dahil ettik. 1050 öğrencimiz 80 öğretmenimiz var. Bu proje sayesinde öğrencilerimizin okuma alışkanlıkları da pekişmiş olacak.” Lise bünyesinde 6 alanlarının bulunduğunu ifade eden Yılmaz, Teknofest yarışmasına iki proje ile başvurduklarını söyledi. Bu projelerden birinin uçan araba prototipi olduğunu ekleyen Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Projemizin üçüncü ve dördüncü aşamaları için Eylül’e kadar çalışıyoruz. Eğer bu elemeyi geçersek Türkiye çapında bir yarışmaya gireceğiz. Diğer projemiz ise engelli insanların hayatını kolaylaştıracak bir çözüm. Engelli insanların Android tabanlı telefonlarıyla kaybettikleri eşyaları bulmalarını sağlayacak bir uygulama üzerinde çalışıyoruz.” Mesleki ve Teknik Liselerin Türkiye için önemki eğitim merkezleri olduğunu belirten Yılmaz, öğrencilerin desteklenmesinin yeni projeler üretilmesinde önemli olduğunu söyledi.

Endüstriden Denk Gelenler’de öğrencilerin başka projelerini ve çalışmalarını da değinen Bahar Şafak Yılmaz, program dinleyicilerine yolladıkları kitaplar için teşekkür etti.

Programı buradan dinleyebilirsiniz.


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background