MURAT İŞÇİ

Kocaeli Üniversitesi Turist Rehberliği bölümden mezun olduktan sonra Kültür Bakanlığı’nın yabancı dil sınavlarında başarı elde etmiş,İspanyolca ve İngizlice Profesyonel Turist Rehberi olmaya hak kazanmıştır.
Babası devlet memuru olduğundan çocukluğu Türkiye’nin pek çok farklı ilinde geçti.
Turizm sektörüne girişi 2001 yılında oldu. Bu yıldan itibaren turizm sektöründe yurtiçi rehberi olarak çalışmaya başladı. Ancak zamanla kabına sığmaz yapısı ve kendini geliştirme isteği onu farklı arayışlara itti. Girdiği bu arayışlar ona yurtdışı kapısını araladı ve 2008 yılından itibaren yurtdışı rehberi olarak çalışmaya başladı.
Bu dönemde Mısır’da başlayan yurtdışı serüveni sonrasında Avrupadan Uzak doğuya kadar dünyanın pek çok farklı coğrafyasındaki ülkere kadar uzandı. Bu ülkeler arasında; İspanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Almanya, Rusya, Avusturya, Çekya, Belçika, Hollanda, Lüxemburg, Norveç, Danimarka, İsveç, Finlandya, İsviçre, Letonya, Litvanya, Estonya, Belarus, Polonya, Monako, Yunanistan, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Monako, Andorra, Tayland, Singapur, Malezya, Hong Kong, Vietnam, Sri Lanka, Bangladeş, Dubai, Katar, Umman, Filipinler, Endonezya gibi ülkeler yer almaktadır.
Rehberlik yaptığı ülkelerde değişik kültürleri tanıma imkanını yakalarken aynı zamanda o ülkelerdeki insaların da hayatlarına dair pek çok şeyi keşfetme imkanı yakaladı. Aslında mesleğinin ona tanıdığı bu ayrıcalık onun içindeki gezgin ruhu harekete geçirdi ve yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, onların yaşamlarına tanıklık etmek artık onun yaşam mottolarından birisi haline geldi.
Bu mottosunu her daim canlı tutmak adına boş zamanlarında da gezdiği, gezeceği ülklerle ilgili araştırma yapmak ve okumak, onların tarihine, kültürüne, günlük hayatına dair kesitlerine kitaplardan dahi olsa dokunmak onun adeta bir hobisi haline geldi. Zira bu hobisini daha sonra yapacağı keşifleri daha keyifli hale getireceği bir ön hazırlık gibi görüyor.
Kendini işine adamıştır ve ‘işim benim hobim’ diyerek hem sevdiği işi yapmayı hem de bundan keyif almayı büyük bir heyecanla sürdürmektedir.


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background