KIRK İKİ

Scheduled on

KIRK İKİ

Tagged as:
"Pekâlâ," dedi Derin Düşünce "Büyük sorunun cevabı..."
"Evet ...!"
"Hayat, evren ve her şeye dair..." dedi Derin Düşünce.
"Evet...!"
" Cevabı..." dedi Derin Düşünce ve durakladı.
"Evet...!"
"Cevabı ..."
"Evet ..!!! ...?"
"Kırk iki," dedi Derin Düşünce, sonsuz bir ihtişam ve sakinlikle.

Kırk iki, Douglas Adams’ın kült romanı Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde “Hayatın, evrenin ve her şeyin anlamı nedir?” sorusuna Derin Düşünce isimli bilgisayarın verdiği yanıttır ki aslında sorunun doğru sorulmadığını söyler!

Kitap, 1979 yılında yayınlandığından beri Douglas Adams’ın “kırk iki”ye yüklediği anlam hakkında binlerce teori türetilmiştir. Totolojiden mistisizme, ışığın suda kırılma açısından numerolojiye, Lao Tsu’nun antik elyazmasından Kitab ül Hiyel’e kadar!

“Kırk iki ve diğer şeyler”de sorular bizi nereye götürürse oraya gideceğiz. Soru işaretinin çengeli ile kırk ikinin kuyruğuna asılıp kitaplar, oyunlar, filmler, resimler ve rüyalar arasında gezineceğiz. Öyleyse, merhaba.


Read more

Podcast of previous episodes


KIRK İKİ crew

2019 itibarı ile kırk iki yaşında! Okul deyince aklına hala Kadıköy Anadolu Lisesi geliyor. Üniversiteye elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliği diye başlayıp ekonomi diye bitirdi. Sonra Kültürel İncelemeler okudu. Kendini bildi bileli yazdığı için iş hayatına ‘kısa yol’ zannederek gazetecilik ile başladı. İlk kez uluslararası bir şirketin kurumsal iletişim departmanında çalışmaya başladığında sudan çıkmış balığa döndü. […]


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background