TASARIMA FARKLI BİR BAKIŞ

Written by on 30 Eylül 2019

TASARIMA FARKLI BİR BAKIŞ

 

Radyo Gedik’in yeni programı TASARIMCININ NOTALARI’nda Mimar Mehtap Kocaman, tasarım kültürüne farklı bir bakış getiriyor. “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var” diyen Mehtap Kocaman, birey olarak hepimizin hayattan beslenme biçimlerinin değişkenlik gösterdiğine dikkat çekiyor ve ekliyor: “Tasarımcı gözünden baktığımızda herkesin tasarıma bakış açısı da farklılık göstermekte. Bu yüzdendir ki etrafımıza baktığımızda tek tip mekanlar, objeler, yemekler, renkler, tatlar, görmüyoruz. Kendi geçmişimizde verdiğimiz anlamlarla hayatı yorumluyor, tasarım dünyasına katkıda bulunuyoruz”

Yaşamın kendisi bir harmoni tutturmakta. Herkesin ayrı bir melodisi var ve her melodi aynı notanın başka birliktelikleri ile bambaşka bir ezgi yaratıyor. Bu hallere duyduğumuz yakınlık seçimlerimizi belirliyor.

TASARIMCININ NOTALARI’nda tasarımın farklı dallarında sözü olan konuklar var. Mehtap Kocaman birbirinden özel konuklarına, bu notaları nasıl bir araya getirdiklerini soruyor, hikayelerini dinliyor.

Tasarımcının Notaları, her Pazartesi saat 11:00’de Radyo Gedik’te.

 

 

Mehtap Kocaman hakkında:

Mehtap Kocaman, başta konut, ticari ve karma kullanımlı yapılar olmak üzere, farklı ölçekte pek çok projenin tasarımı ve yönetimini gerçekleştirmiş, İstanbul merkezli bağımsız bir mimardır. Lisans eğitimini İTÜ’de 2001 senesinde tamamladı. 2004’te “Plansız Konut Alanları için İyileştirme Yaklaşımlarının Değerlendirilmesi ve Kuştepe Örneğinde İrdelenmesi” başlıklı tezi ile aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi aldı. Mimarlık hayatına 2005 senesinde Adnan Kazmaoğlu Mimarlık Araştırma Merkezi’nde başlayan Kocaman, kısa sürede büyük sorumluluklar aldı ve birçok büyük ölçekli projeyi başarıyla tamamladı. İlerleyen süreçlerde Suyabatmaz/Demirel, DNA, Avcı Mimarlık gibi ofislerde ulusal ve uluslararası projelerde tasarımcı baş mimar olarak çalıştı.

DNA ile birlikte katıldığı “Kiler Grubu-Konut ve Ticaret Konulu Proje Yarışması”nda birincilik ödülü aldı. Akabinde bu projenin uygulama ekibini kurdu ve yürüttü. Ocak 2017’de MK Mimarlık’ı kuran Kocaman çeşitli villa ve çok katlı konut projelerinin mimarisi ve iç mimarisinin tasarım ve uygulamalarını yürütmektedir. Kocaman, aynı zamanda Haliç Üniversitesi Mimarlık Bölümünde öğretim görevlisi olarak, modern mimaride yaklaşımlar, sunum teknikleri, yapı teknolojileri dersleri vermekte ve mimari proje stüdyosu yürütmektedir.


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background