Can Gürzap, İsakça Soruları Yanıtladı

Written by on 7 Ekim 2021

İsak’la Tarz-ı Hayat’ın bu haftaki konuğu aktör ve eğitmen Can Gürzap oldu. Can Gürzap, “İsakça” soruları yanıtlarken sanat yaşamına dair detayları da Radyo Gedik dinleyenleriyle paylaştı

Her Pazartesi saat 12.00’de Radyo Gedik dinleyicileriyle buluşan İsak Behar’ın hazırlayıp sunduğu İsak’la Tarz-ı Hayat, bu hafta Can Gürzap’ı ağırladı. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünü ve Londra Central School of Speech and Drama’da eğitim görerek sanat yaşamına başlayan Can Gürzap, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda yönetmen ve oyuncu olarak görev yaptı. 1978’de İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun kurucu müdürlüğünü üstlenen Gürzap halen kurucusu olduğu sunuculuk ve dil okulunda görev yapıyor, sinema ve dizilerde rol alıyor.

Tiyatro Aşk ve Çalışma İster

Sanat dünyasındaki alaylı sanatçı mı daha iyidir yoksa okullu sanatçı mı tartışmasının konuşulduğu programda Can Gürzap şunları söyledi: “İyi sanatçı alaylıdan da okulludan da çıkar. Okullu olan sanatçılar olarak aynı okuldaki üst devrelerimizin verdiği ilham ve güçle hareket ettik. Tiyatro, çok çalışmak ister. Okullu da alaylı da tiyatro işini aşkla yapmalı.”

Sinema, tiyatro ve dizilerle rol alan Can Gürzap, döneme göre hangisi daha iyiyse o dalda oyunculuk sergilediğini söyledi: “1968’de tiyatro bölümünün son sınıfındaydım ve Cüneyt Gökçer, Devlet Tiyatrosu’nda oynamak üzere bana bir başrol teklif etti. Ve bir yandan da TRT’de de deneme çekimlerine dahil oldum.”

Uygarlık Demek Sanat Demek

Tiyatronun sadece büyük şehirlerle sınırlı olmaması gerektiğini söyleyen Gürzap, “tiyatro mutlaka Anadolu’ya götürülmeli. Eskiden radyo tiyatroları ve Arkası Yarın programlarıyla bunu bir nebze gerçekleştirebildik. Muhakkak devam ettirilmeli. Sanat olmadan uygarlık asla olmaz. Uygarlık demek sanat demektir.”

Mutlu bir Oyuncuyum

Kariyeri boyunca istediği oyunlarda sevdiği rollerde yer aldığını ekleyen Can Gürzap, kendisine verilen rollerde sevmediği rolleri ise sevmek için çaba sarf ettiğini söyledi: “Oyuncu istediği rol denk gelmese de verilen rolleri sevmeye çalışmalı. Burada oyunun devamlılığı da ayrıca önemli. “

Can Gürzap’ın konuk olduğu İsak’la Tarz-ı Hayat’ı buradan dinleyebilirsiniz:


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background