Eko Analiz’de Uluslararası Siyaset Ele Alındı

Written by on 28 Haziran 2021

 

Her Cuma Türkiye ve dünyadaki ekonomik gidişatın Seyfi Akil ve konukları tarafından yorumlandığı Eko Analiz’de bu hafta gazeteci Oğuz Polatbilek konuk oldu. Uluslararası siyasette yaşanan olayların ele alındığı programda en son gerçekleşen NATO zirvesine dair yorumlar, Türkiye-ABD ve Rusya-Çin ilişkileri ele alındı.

 

Gazeteci Oğuz Polatbilek’in konuk olduğu Eko Analiz’de uluslararası siyasette yaşanan son gelişmeler konuşuldu. Polatbilek, en son gerçekleşen NATO zirvesiyle ABD’nin Rusya ve Çin’e karşı ittifak oluşturmak için girişimlerde bulunduğunu söyledi: “Şu anda yeni bir dünya dengesinin oluşması aşamasındayız. Ve bu aşamada Rusya ve Çin öncü durumda. Türkiye Asya bloğunun, Avrasya birliğinin koruyucusu. Bu durumda Türkiye’deki basın da NATO zirvesine odaklandı”.

Basında NATO zirvesi

Türkiye’deki basınında Nato zirvesine bakışını da yorumlayan Polatbilek şunları söyledi: “Özellikle bazı basın kuruluşları Türkiye ve ABD ilişkilerinde yeni bir dönem başlıyor düşüncesiyle zirveye yaklaştılar. Joe Biden’in Türkiye ile ilişkilere özel bir önem atfettiği yazıldı. Bunlar birer algı. Fakat olguya baktığımızda farklı bir durum görüyoruz.” Türkiye’nin ABD’nin İsrail için Suriye’de oluşturmak istediği koridoru askeri operasyonlarla böldüğünü söyleyen Polatbilek, 2015’te gerçekleşen bu operasyonu şu şekilde yorumladı: “Türkiye’nin bu müdahalesinden sonra Türkiye-ABD ilişkileri kopma noktasına geldi. Sonrasında 15 Temmuz darbe girişiminde havalanan uçaklar, yakıt ikmalini İncirlik üssünden kalkan tanker uçaklarla yaptı. Sonrasında Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini alması NATO’ya verilen bir mesajdı. Bu noktada Türkiye NATO’ya bağımlı olmadığını ve alternatifleri olduğunu da göstermiş oldu.”

Türkiye’nin arayışı

15 Temmuz sonrası NATO-Türkiye ilişkilerindeki gerilimin, Türkiye’nin Avrasya ülkeleriyle yakınlaşması sonucunu doğurduğunu söyleyen Oğuz Polatbilek durumu şu şekilde değerlendirdi: “Biden, Atlantik Bloğunu tekrar canlandırma hedefinde. Bu da artık bu bloğun işe yaramadığını gösteriyor. Bu gerçeği Avrupa da Türkiye de biliyor. Bu durum da Türkiye’nin alternatif arayışını artırıyor”

Türkiye’nin Orta Asya ve Orta Doğu ülkeleriyle olan ilişkilerini de ele alan programın tamamını buradan dinleyebilirsiniz.


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background