Ford’un Türkiye’de Elektrikli Hamlesi

Written by on 21 Haziran 2021

Radyo Gedik’te Halil Okşit ve Memduh Taşlıcalı’nın otomotiv dünyasının nabzını tuttuğu Oto Ajanda’da bu haftanın konuğu Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk oldu. Yücetürk, markanın klasik modellerindeki son gelişmeleri ve Ford’un elektrikli araç stratejilerini Radyo Gedik dinleyenleriyle paylaştı.

 

Oto Ajanda, otomotiv ve endüstri dünyasından konuklarıyla güncel gelişmeleri aktarmaya devam ediyor. Bu haftaki Oto Ajanda’da yeni çıkan otomobil modellerinden Opel Mokka, Halil Okşit’in tabiriyle teknolojiyi demokratikleştirmek için ortaya çıkan bir model. Standart donanımında birçok araçta opsiyonel sunulan güvenlik teknolojilerini buluşturan yeni Mokka 1.2 litre 130 beygirlik benzinli bir motor ile satışa sunulacak. Elektrikli modeli ise 2022’de satışa sunulacak. Memduh Taşlıcalı, markaların elektrikli modellerini ileri tarihte çıkarılma kararını şu şekilde yorumladı: “Elektrikli modellerin çıkış tarihinde ay bazında net tarihler yok. Çünkü markalar TOGG’un piyasaya çıkışının ardından elektrikli modellerdeki vergi miktarının netleşmesini bekliyor.” Mokka’nın Opel’in yeni yüzünü temsil ettiğini söyleyen Taşlıcalı şunları ekledi: “İç mekanda da hayalet ekran mevcut. Opel Almanya, yeni Astra’nın da Mokka’ya benzer bir tasarıma sahip olacağını açıkladı”. Türkiye’de üretilmeye başlanan Hyundai Bayon da Temmuz ayı başında Türkiye’de piyasaya çıkacak modellerden. Türkiye’de üretilen Bayon 40 ülkeye ihraç edilecek. Halil Okşit, kullanıcı yorumlarını gözlemlediğinde Hyundai’nın yeni modelinin görüldükten sonra sevilip sevilmeyeceği belli olacak bir araç olduğunu söyledi. Yeni nesil Honda Civic Sedan ABD’de satışa çıktı. Türkiye’deki üretimini sonlandıran Honda’nın yeni modeli artık ithal olarak Türkiye yollarında olacak.

Yücetürk: “Yeni bir vergilendirme sistemi gerekli”

Otomotivde elektrik dönüşümünün son yıllarda hızlandığı söyleyen Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk Ford’un dünya çapındaki üç modelinin elektrikli versiyonlarının üretildiğini söyledi. Bu modellerin modeli F-150, Mustang’ın SUV modeli ve Transit modeli olduğunu söyleyen Yücetürk, Transit’in elektrikli modelinin Türkiye’de de üretileceğini söyledi. Yücetürk: “Ford, elektrikli modelleriyle teknolojiyi yakalarken dijitalleşmenin getirdiği imkanları da kullanarak müşterilerine servis hizmetlerinde daha yakın olmayı hedefliyor.” Türkiye’de elektrik dönüşümünün zaman alacağını söyleyen Yücetürk, Ford’un Türkiye’de üretilen modellerinden Custom’ın hibrit modellerinin üretilip ihraç edildiğini söyledi. Bu modelin güncel vergi koşullarından dolayı Türkiye pazarında satışa sunulmadığını söyleyen Özgür Yücetürk, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’de elektrikli araçların satışının artması için en önemli etken bu konuda yapılacak bir vergi düzenlemesi. Çeşitli teşvik modelleri de elektrikli araçların satışını artırabilir. Çünkü gelecek elektrikte.”

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan Focus ve Fiesta modellerinin elektrikli versiyonları konusunda da bilgi veren Özgür Yücetürk, var olan modellerin hibrit versiyonlarının çıkarılmasıyla tam elektrikli modellerin üretileceğini söyledi. Mevcut durumda Mondeo ve Kuga modellerinin elektrikli modellerinin Avrupa pazarında satıldığını söyleyen Yücetürk, Türkiye’de hibrit modellerinde vergilendirme sisteminin klasik modellerden farklı olması gerektiğini söyledi.

Programın tamamını dinlemek için

 


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background