İçimizdeki Engelleri Aşmak Mümkün

Written by on 30 Eylül 2021

Gülcan Arpacıoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Mutluluk Kolay’da bu hafta hedefler ve hedeflerin önüne koyulan içsel dirençler konu alındı.

Hayatın içindeki alışkanlıklar bir süre sonra sorgulanmadan kişiyi yeniliklerden ve değişimden uzak kılabiliyor. Anlamlı ve olumlu hedefler için alışkanlıkların değişmesi gerektiğini söyleyen Gülcan Arpacıoğlu hedeflere ulaşmak için yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: “Kariyerle, ilişkiyle veya hobi ile ilgili herhangi bir hedefe rağmen ertelemeler ve bahaneler hedefe ulaşmakta en büyük engel. Hedeflere ulaşmakta planlama da önemli. Doğru planlama ile bahanelerin önüne geçilebilir.”

Negatiften Uzak Durun

Kişinin çevresindeki negatif yorumlara maruz kalmasının hedeflere ulaşmasındaki engellerden biri olduğunu söyleyen Arpacıoğlu, olumsuz alışkanlık ve kişilerin hayattan uzaklaştırılması gerektiğini söyledi: “Özgüven tam olmasa da kişi harekete geçmeli. Kişinin her konuda özgüveni tam olmayabilir. Bir konuda tam olarak özgüvenin sağlanması için zaman geçmesi gerekebiliyor. Önemli olan başlamak sonra eksiklikleri görmek ve gidermek.”

Hatalar da Önemli

Hedeflere ulaşmakta diğer bir engel de başarısız olma korkusu. Gülcan Arpacıoğlu, bu korkunun altında hata yapmama endişesi olduğunu söylüyor: “Başlayalım, hata yapalım ve hatalardan ders çıkaralım, öğrenelim. Hedeflere ulaşmak hata yaparak olur.”

Gülcan Arpacıoğlu ile Mutluluk Kolay’ın bu haftaki bölümünü buradan dinleyebilirsiniz:


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background