Kadın Kadının Kurdu Değildir

Written by on 10 Haziran 2021

Kadın Kadının Kurdu Değildir

Her salı saat 13:00’da günlük hayata dair farklı konuları Radyo Gedik dinleyicilerine sunan Füsun Saka’nın bu haftaki konuğu kadın temasını merkezine alan Tara Kitap’ın kurucusu Selcen Gür oldu. Programda Tara Kitap başta olmak üzere birçok konu ele alındı.

Füsun Saka ile İyilik Sağlık’ın bu haftaki konuğu Tara Kitap’ın kurucusu Selcen Gür. Programda Tara Kitap’tan çıkan ve Burla Hatun isimli anonim bir yazar tarafından yazılan Sır ve Gölge ele alındı. Selcen Gür kitabın her sosyo-ekonomik kesimden kadının hikayesini yansıttığını belirterek şunları söyledi: “Kadınlar, hangi ekonomik şartta olursa olsun benzer hikayeleri yaşantıları yaşıyorlar. Kitapta kadınların çevreyle, erkeklerle ve diğer kadınlarla olan iletişimlerinden örnekler de var. Anadolu coğrafyasında yaşayan kadınlar, gelişmiş ülkelerdeki kadınlara göre daha çok mücadele vermek zorunda. Kitabın yazarının Burla Hatun ismini seçmesi de bu topraklardan beslenen kadınların ortak özelliklerini yansıtması açısından değerli.”

Pandemi bizi hayatı sorgulamaya yöneltti

Pandemi ile birlikte alışkanlıkların da değiştiğini söyleyen Selcen Gür, insanların kendi hayatlarını da sorgulamaya başladıklarını ifade etti. Gür sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Pandemide hayatımız biraz daha sakin bir ritme girdi. Kalabalıklardan uzak kendimizle kaldık. Ve yoğun iş temposundan biraz olsun sıyrılınca çalıştığımız işi, yaşadığımız hayatı, ilişkilerimizi sorgulamaya başladık. Sır ve Gölge de aslında bu durumu irdeleyen bir eser. Başkalarının dayatmasına karşı koyan, ezberleri aşan kadın karakterlerin yer aldığı bir kitap Sır ve Gölge.”

Türkiye’de kadınlar daha çok kitap okuyor

Yayınevi olarak kadın hikayelerinin yer aldığı kitaplara ağırlık verdiklerini söyleyen Selcen Gür, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla daha çok kitap okuduğunu söyledi. Bu durumun kadınların kendini geliştirme isteğiyle bağlantılı olduğunu söyleyen Gür sözlerine şöyle devam etti: “Erkekler var oldukları halleriyle yetinebiliyor çünkü nasıl olsa kabul ediliyorum düşüncesi var. Fakat kadınlar kendilerini geliştirmek ve içlerindeki yeteneği ortaya koymak için daha çok çaba sarf ediyor.” Tara Kitap’ı kadınların kendini geliştirmesini desteklemek için kurduklarını söyleyen Selcen Gür, yayınevinde çalışanların da kadınlardan oluştuğunu ekledi.

Programın tamamını buradan dinleyebilirsiniz.


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background