Sanatçı Kadınların Yüzyılı Meşher’de

Written by on 10 Ekim 2021

‘Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı’ sergisi 9 Ekim’de Meşher’de açıldı. Sergi, 1850–1950 arasında Türkiye’de yaşamış ve üretmiş sanatçı kadınların eserlerinden bir seçkiye yer veriyor.

Deniz Artün küratörlüğünde gerçekleşen Ben-Sen-Onlar sergisi ismini Şükran Aziz’in sergideki bir eserinden alıyor. Sergi, tarih boyunca fark edilmemiş ve kaydedilmemiş kadın sanatçıları ele almasınn yanında, parçadan bütüne kadınların nasıl ‘biz’ olabileceklerinin koşullarını da araştırıyor. Sergi ile birlikte Türkiye’den çağdaş sanatçı kadınların da beslendikleri alanlar ve geçmişleri de sanatseverlere sunuluyor.

Farklı Katlar ve Bakışlar

Meşher’in üç katında izlenebilen serginin giriş katında ‘Ben’, mütevazı varlıkları ile karşılaşan şöhretsiz kadınlara odaklanıyor. Serginin farklı köşelerine yerleştirilmiş aynalar tek bir kadının birkaç yüzünü sergiliyor. Buradaki aynalar, bazen planda kalan eserleri veya kariyerleri yansıtarak onları büyütmeye çalışıyor. İkinci kat ‘Onlar’ başlığıyla kadınlara başkalarının gözünden bakması sağlıyor. Vazoda bulunan çiçekler gibi kadınlara başkaları tarafından yakıştırılan sıfatlara odaklanılıyor bu bölümde. Kadının başkalarının gözünden birçok adlandırması, vazodaki çiçekler üzerinden veriliyor.

 

Türkiye’de kadınların sanatına, emeğine ve gücüne odaklanan sergi Meşher binasının üç katında 27 Mart 2022’ye kadar izlenebilir. Sergi için araştırma ve küratoryal çalışmaları yürüten Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı ile küratör Deniz Artun’un metinlerini kaleme aldığı, eser ve efemera görsellerinin yer alacağı bir sergi kitabı hazırlandı. Kitap, Meşher’den temin edilebilir.


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background