“Annelik Kendini Tanıyabilmeyi Gerektiriyor”

Written by on 1 Ağustos 2022

Şirin Yelmen Oktar ile Çalışan Annenin İş Yaşam Rehberi’nde bu hafta Yazar, Ebeveyn Koçu Zeynep İşman bilinçli farkındalık ve çaba ile yeni bir kariyere başlamasını ve annelik yolculuğunu anlattı. İşman, çevredeki olumsuz yorumlar yerine kendini tanımanın annelik yaşamına katkısını vurguladı.

Türkiye’nin ilk uzman ve ebeveyn buluşturma platformu Momtalks’ın kurucularından Yazar ve Ebeveyn Koçu Zeynep İşman, anneliğin ve iş yaşamının bir arada dengede olması gerektiğini söyledi: “Bu iki konuda denge yakalayabildiğimi düşünüyorum. 9,5 yıllık annelik ve iş yaşamıma baktığımda belli bir tarafa kaymak yerine her iki alana da vakit ayırabildim. Sosyal medyanın getirdiği belli bir etiket edinme zorunluluğuna kapılmadan bunu yapabildim. Keyif aldığım işi kızımla birlikte yapabilmek bir yandan da anneliği doyasıya yaşayabilmeme neden oldu.”

“Çocuklarla Büyüyoruz”

Kadın olmanın daha fazla çaba gerektirdiğini söyleyen İşman, “Toplumun getirdiği etiketlerle annelik ve çalışma hayatında etiketlere maruz kalıyoruz. İnsanın zor bir durum olsa da kendini bilmesi, geçmişini, geleceğini ve hedeflerini belirlemiş olması, yardımcı oluyor. Yaşamı kurmak aslında tam olarak iş yaşamı gibi. Planlar istenildiği gibi gitmeyebilir ama kendini bilmek en büyük yardımcım. Sevmediğimiz ve sevdiğimiz hallerimizle kendimizi tanımak çok önemli. Çocuk yetiştirmek diyoruz ama aslında çocuklarımız büyüdükçe kendimizi de yetiştiriyoruz. Sen anne oldun ama iş kadınısın diyenlere aldanmamak gerekiyor. Kendimize vakit ayırma hakkını da kullanmamız gerekiyor.”

Yazar ve Ebeveyn Koçu Zeynep İşman’in konuk olduğu Çalışan Annenin İş Yaşam Dengesi programını buradan dinleyebilirsiniz:


Continue reading

Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background