Konuşan Otomobiller Artık Uzak Değil

Written by on 1 Ağustos 2022

Memduh Taşlıcalı ve Halil Okşit ile Oto Ajanda’ya konuk olan Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, günümüz ve geleceğin otomobillerinde olması gereken teknolojileri anlattı. Küçükpehlivan yakın gelecekte sürüş güvenliğinin teknoloji sayesinde daha da artacağını söylüyor.

 

1980’lerin kült dizisi Kara Şimşek’te akıllı ve konuşabilen KİTT David Hasselhoff ile başrolü paylaşıyordu.

Bilimkurgu filmlerinde de yer bulan kendi kendine gidebilen araçlar artık hayal değil mi? Veya 80’lerin ünlü dizisi Knight Rider (Kara Şimşek) gibi otomobiller sürücüleriyle konuşmaya mı başlayacak? Oto Ajanda’ya konuk olan Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan’a göre yazılımların gelişmesiyle otomobiller yarı otonom hale dönüeşecek. Yani şoföre sürüş esnasında daha az iş düşecek. Yazılımlar sayesinde otomobiller hız limitlerine göre fren yapacak hatta tıkalı yol yerine alternatif rotaya kendi kendine gidebilecek.

 

 

Sürüş Güvenliği Artacak

Navigasyon yazılımlarındaki son gelişmeleri anlatan Küçükpehlivan, “100 metre ilerdeki buz uyarısını vermek için saniyeler çok önemli. Bunun için de 5G teknolojisinin kullanılması gerekiyor. Akıllı şehirler sayesinde trafik akışı daha kolay yönetilecek. 5 dakika içinde olan bir kaza karşısında yazılımlar sayesinde aracımız için alternatif rotalar oluşturulabilecek. Bu hızlı karar için özellikle üst sınıf araçlar otomatik olarak aracı yavaşlatacak hatta durduracak. Otomasyonun artmasıyla sürüş güvenliği de artacak.”

“Navigasyon Elektrikli Araç için Daha Önemli”

Telefonlarda en güncel haritanın en pahalı modellerde olduğunu söyleyen Küçükpehlivan, “Önceden Google, kendi telefonları üzerinden yüksek kaliteli harita sunuyordu fakat şimdi bu hizmeti Apple telefonlar daha iyi sunuyor. Otomobillerde bulunan multimedya sistemlerindeki haritalar ise temel seviyede. Bir nesil önceki radyo temelli haritalar da güncellenebiliyor. Ücretsiz haritalar uzak rotaları işaret ediyor. Üst düzey paralı uygulamalar ise yeşil rota isimli, daha az virajlı ve trafik ışığı olan gibi sürüş konforu sunan seçenekler içeriyor. Elektrikli araçlarda ise nagivasyon daha önemli. Bu sayede yazılım, aracın bataryasıyla entegre şarj rotalarını gösteren bir rota gösterecek.”

Programın tamamını buradan dinleyebilirsiniz:


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background