Tayvan Krizi Asya Gündemi’nde

Written by on 3 Ağustos 2022

ABD, Çin ve Tayvan’ı kapsayan krizdeki gelişmeler ve etkileri Asya Gündemi’nde konuşuldu.

İstanbul Gedik Üniversitesi ASEAN Stratejik Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sibel Karabel ile Asya Gündemi’nde bu hafta ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Asya ziyaretine Tayvan’ı da eklemesi ve ABD-Çin arasındaki gerilim ele alındı. Karabel, Çin’in Tayvan üzerindeki politikalarını ve ABD etkisini anlattı. Karabel, “Çin’in politikalarının temeli Tayvan’ın Çin’in bir parçası olarak kabul edilmesi. Çin de diplomatik ilişkilerinde bunu önemsiyor. Yani ilişki kuracağı ülkenin Tayvan’ı ülke olarak kabul etmemesini öncelikliyor. ABD de 1979’dan beri Çin ile resmi ilişki içinde ve Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğunu kabul ediyor. Fakat buna rağmen ABD, Tayvan’da diplomatik temsili olmamasına rağmen ticari ve kültürel ilişkiler devam ediyor. Bu da stratejik muğlaklık olarak adlandırılıyor. Ve ABD, Tayvan’ın bağımsızlığını destekleyecek bir adım atmıyor. Çin de Tayvan ve ABD arasındaki herhangi bir yakınlaşmayı sürekli izliyor. Çin’in de Tayvan’ı topraklarına katmak için barışçıl bir yol mu izleyeceği yoksa sıcak çatışmaya mı gideceği belirsiz.” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi

“Pelosi, Şahin Politikaların Destekçisi”

Pelosi’nin Çin’e karşı şahin politikalar yürüttüğünü söyleyen Karabel, “Örneğin Pelosi 1989’daki Tiananmen Meydanı olaylarınından iki yıl sonra meydanda izinsiz bir şekilde pankart açıyor, olaylara olan desteğini gösteriyor. Hatta olimpiyatların Çin’de düzenlenmesine de karşı çıkmıştı. Çin’i çevrelemeye yönelik politikaların başını çeken bir isim. Biden’in Pelosi’nin ziyaretine ‘Ordu buna uygun değil’ demesi de ikilinin farklı düşüncesini ortaya koyuyor.”

Askeri Tedbirler Gündemde

“Çin, Tayvan konusunu iç işleri kapsamında görüyor. Pelosi’nin Tayvan ziyareti de Çin tarafından bağımsız bir ülkenin tanınması olarak görülecektir. Çin tarafında, ‘Şok edici askeri tedbirleri’ uygulamak konuşuluyor. Bir yandan da Tayvan Boğazı yakınında yürütülen askeri tatbikatlar da askeri gerginliğin göstergesi.”

Programın tamamını buradan dinleyebilirsiniz:


Continue reading

Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background