Okaliptüs Kumaşlar Evlere Giriyor

Written by on 25 Nisan 2022

Her programda farklı alanlardan kadın girişimleri konu alan Banu Samancı ile Markanızı Nasıl Pişirirsiniz’de bu haftanın konukları dünyanın ilk okaliptüs kumaşından ev ve yaşam ürünleri tasarlayan Ayslaa markasının kurucuları Aylin Yılmazipek ve Şebnem Demirtaş oldu.

 

Ayslaa markasının kurucuları Aylin Yılmazipek ve Şebnem Demirtaş ile Banu Samancı

Organik ürünlere yönelik artan ilgi ve doğayla barışık tüketim alışkanlıkları farklı ürünlerin günlük yaşamda yer almasını sağlıyor. Bambudan yapılan diş fırçaları, geri dönüştürülen kağıtlardan yapılan ambalajlar ve geri dönüşümlü plastik kullanımının artışı bunun önemli göstergeleri. Okaliptüs kumaşından ev ve yaşam ürünleri üreten Aylin Yılmazipek ve Şebnem Demirtaş, Ayslaa markasını ve geliştirme sürecini Radyo Gedik’te anlattı. Bursa’da 90 yıldır kumaş üretimi yapan bir firmaları olduğunu söyleyen Aylin Yılmazipek, artan çevre felaketlerinin kendisini organik üretime yönlendirdiği söyledi. “Hayatımızın önemli bir süresini kapsayan uyku zamanı için neden bir katkıda bulunmayalım. Üstelik çevreye zarar vermeyecek şekilde. Bu kumaşın hikayesi beni motive etti aslında. Pamuk ürünler insana dost fakat çevreye olumsuz etkisi fazla. Çünkü su tüketimi oldukça fazla. Ve üretimi için çok miktarda tarım ilacı kullanılıyor.”

Sadece Doğallık Önemli Değil

Dünyada üretilen pamuğun yüzde 80’inin çevreye zararlı yöntemlerle üretildiğini söyleyen Yılmazipek, “Dünya tatlı su kaynaklarının yüzde 83’ünü kaybetti. Kaybetmeye de devam ediyor. Okaliptüs da pamuk gibi bir tarım ürünü. Doğal bir ürün. Ama okaliptüs çok hızlı yetişen bir ağaç ve kontrollü yetiştirmek mümkün. Özellikle Uzak Doğu’da okaliptüs yetiştiriciliği için çok sayıda uygun boş arazi var. Bu üretim FSCI belgeli, kontrollü  şekilde yapılıyor. Sadece doğallık yeterli değil, kesilen ağacın niteliği, yaşı ve türü de önem kazanıyor.”

Okaliptüs kumaşının ipekten daha yumuşak, ketenden daha ferah olduğunu söyleyen Şebnem Demirtaş, “Kumaş hem serinlik hem de yumuşaklık veriyor. Bu durumu kaliteli uyku ihtiyacıyla birleştiriyoruz. Aynı zamanda anti alerjik. Sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de faydalı bir kumaş.”

 

Banu Samancı ile Markanızı Nasıl Pişirirsiniz programının tamamını buradan dinleyebilirsiniz:


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background