Sanat Deliorman: “Caz Uyumlu Bir Dans Hali”

Written by on 25 Nisan 2022

Tango ile cazı birleştirdiği yeni albümü Aşk Kumbarası ile Baykuşun Güncesi’ne konuk olan Sanat Deliorman, kendine karşı samimi olduğu parçalara albümde yer verdiğini söyledi.

Sanat Deliorman Radyo Gedik’te.

Görsel sanatlara olan ilgisi ressam olan babasının teşvikleriyle çocukluğunda başlayan Sanat Deliorman, tango ve caz ezgilerini birleştirdiği yeni albümü Aşk Kumbarası ile Radyo Gedik’e konuk oldu. Sanatla her zaman ilgilenmesine rağmen ilk olarak Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim bölümünde okuyan Deliorman, ikinci üniversitesi olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu.

Görsel Tasarım da Sanatçıya Ait

Aşk Kumbarası albümünün görsel tasarımı da kendisine ait olan Deliorman, “Çeviribilim bölümü bana yazı ile olan ilişkimde yardımcı oldu. Çevirmen olmadım ama editör oldum. Metin yazmayı daha çok sevdim. Grafik tasarım ise bir işin görsel olarak tasarlanması konusundaki algılarımı açtı. Bu iki durumla sanatçının nasıl bir yolculuk içerisinde olduğunu, işin mutfağında ve basın cephesinden görme şansım oldu. Sanatçının yaşadıkları dinleyicilere nasıl yansıyor bunu görme şansım oldu. Şimdi albümüm çıktığında sanatçıların neler hissettiklerini yaşıyorum.”

Çocukların Yeteneklerine Saygılı Olunmalı
Sanatçı bir ailede yetişen Sanat Deliorman sesini kullanması konusunda babasının teşvik edici olduğunu fakat sahnelere çıkmasında ise annesinin destekçisi olduğunu söylüyor. “Aslında ebeveynler çocukların sahneye çıkması konusunda önyargılı olsa da anne babalar müziği seviyor. Sadece ülkenin şartlarından dolayı bir endişeleniyorlar. Bu endişeyi çocuklara yansıtma biçimi farklı olabiliyor. Yeni nesil ebeveynler esas endişelerini çocuklarına söylemesi gerektiğini düşünüyorum. Çocukların yeteneklerine saygı duyularak iletişim kurulursa sorun olmaz diye umut ediyorum.”

Cazda Birlikte Özgür Olmak Var

Caz türünü kendisini özgür bıraktığı için sevdiğini söyleyen Deliorman, “Özgürlük aslında kişiye sorumluluk veriyor. Kimi genç arkadaşlarımız caz söylemenin tamamen özgür olmak anlamına geldiğini düşünüyor. Fakat caz söylemek, tek başınıza sahneye çıkmak anlamına gelmiyor. Solo bir performans için klasik müzik daha uygun. Fakat caz yaparken sahneye bir grup ile çıkılıyor. Cazda sabit kurallar yok ama birlikte özgür olmak var. Önce insan ilişkilerinin nasıl kurulacağını ve bunun müziğe yansımasını görüyoruz. Ve cazda uyumlu bir dans hali var.”

Sanat Deliorman’ın konuk olduğu Baykuşun Güncesi programını buradan dinleyebilirsiniz:


Continue reading

Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background