Asil Özbay motosikletiyle Afrika yollarında

Written by on 2 Temmuz 2021

 

2020’de “Kadınlara Özgürlük Yakışır” sloganıyla motosikletiyle Nepal’de bulunan Khardung La tepesine giden İstanbul Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Asil Özbay, ‘Bir Kadının Gözünden Afrika’ belgesel projesi için motosikletle 6 ayda 30 bin kilometre kat edecek.

 

Motosikletle dünya turu hayaliyle daha önce Avrupa ve Asya’ya giden Özbay, bu seneki Afrika yolculuğuna, karayolunu pandemi ve güvenlik nedeniyle kullanamadığı için 22 Haziran’da uçakla Kenya’ya giderek başladı. Sosyal medya hesaplarından yapacağı yayınlarla yolculuğunu paylaşacak olan Özbay, Afrika’daki kabileler ve günlük yaşama dair gözlemlerini belgesel çalışmasına dahil etmeyi planlıyor. Motosiklet yolculuğuna olan tutkusunun yanında zorluklarının da olduğunu söyleyen Özbay, kıtalar arası yolculuklarda özellikle az gidilen coğrafyaları tercih ettiğini belirtti.

6 ayda 30 bin km

Afrika yolculuğunun 50 dereceyi bulan sıcaklar, gıda sıkıntısı ve güvenlik risklerinden dolayı zorlu geçme potansiyeli olduğunu söyleyen Asil Özbay, tek başına geçireceği yolculuk için aldığı tedbirleri anlattı: “Motosikletimin arkasında bir çadırım olacak. Benim evim gibi aslında. Motosikletimde ihtiyaçlarım için yeterli eşyalarım olacak. Konaklamak için güvenli otel ve hostelleri tercih etsem de uygun yerlerde çadır kuracağım. Afrika şartlarında yemek konusunda fazla bir seçenek yok. Sadece yerleşim yerlerinden değil ıssız yerlerden de geçeceğim. Bu yüzden motosikletimde konserveler de yer alacak” Zorlu şartlar altında geçecek yolculuğun 6 ay sürmesini planlayan Özbay’ın kat edeceği 30 bin km’lik rotasında Etiyopya, Tanzanya, Uganda, Ruanda ve Zambiya yer alıyor.

Kadınların gücünü göstermek istiyorum

Yeni yerleri keşfetmenin yeni dünyalar açtığını belirten Özbay, “Keşfetmeyi, farklı kültürleri, inançları, iklimleri deneyimlemeyi seviyorum. Fakat bunun yanında seyahatlerimin toplumsal bir yanı da var. Bir kadının isterse neleri başarabileceğini göstermek istiyorum. Aslında özgür, bağımsız kendi başına istediği gibi seyahat edebilen bir kadın profilini ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Bir kadın isterse her şeyi başarabileceğine inanıyorum” dedi. Seyahatiyle erkeklerin ağırlıklı olduğu motosiklet alanında kadınların da var olabileceğini göstermek isteyen Özbay insanların motosikletin üzerinde bir kadın gördüklerinde şaşırdıklarını söyledi: “İnsanlar o kocaman motosikletin üzerinde beni gördüklerinde şaşırıyorlar. Bu beni mutlu ve motive ediyor” dedi.


Continue reading

Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background