İktisat Kantini’nde Konu Enflasyonun Nabzı

Written by on 8 Temmuz 2021

Dr. Caner Özdurak‘in sunduğu İktisat Kantini’nde bu hafta, açıklanan yeni enflasyon oranları, yeni kurulan Finans ve İstikrar Komitesi’nin ülke ve vatandaş ekonomisine etkileri yer aldı.

Her pazartesi saat 15:00’te Dr. Caner Özdurak’ın hazırlayıp sunduğu İktisat Kantini’nin bu haftaki yayınında yeni açıklanan enflasyon oranlarının sokağa yansımaları ele alındı.

Bu hafta açıklanan yeni enflasyon oranlarını yorumlayan Caner Özdurak, kısıtlamaların kalkmasıyla insanların harcama yapmaya hazır olduğunu, düşmeyen enflasyon miktarının birçok kişi için hayal kırıklığı yarattığını söyledi: “Pandemi sonrası açılmayla birlikte pazarda talep fazla. Fakat her şey çok pahalı. İnsanlar harcamaya hazır fakat dükkanlar da fiyatlarını artırmaya hazır. Önümüzdeki mayısta fiyatların ve enflasyonun düşmesi bekleniyordu fakat şimdi böyle bir durumun yaşanması zor görünüyor.”

Haziran sonunda açıklanan Fiyat İstikrar Komitesi’ni de değerlendiren Özdurak, bu komitenin işlevsel olmadığına değindi: “Büyümeyi, refahı ve kalkınmayı artıracağımıza Merkez Bankası’nın faizleri düşük açıklasın diye enflasyonun düşük gelmesini bekliyoruz. Bunun için kurulan komite, Merkez Bankası varken bu komitenin kurulması işlevsel değil.”

5 Temmuz 2021 tarihli İktisat Kantini yayını:


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background