“Kadının gücü doğada ve hayatta”

Written by on 14 Temmuz 2021

 “Kadının gücü doğada ve hayatta”

Füsun Saka’nın hazırlayıp sunduğu İyilik Sağlık’ın bu haftaki konuğu yazar Nermin Bezmen oldu. Doğan Kitap’tan çıkan Ay Taşı Tanrıçaları isimli yeni kitabında kadınların içindeki gücü satırlara döken Bezmen kendi ailesindeki güçlü kadınları da kitabında yer veriyor.

Edebiyatımıza Kurt Seyt ve Shura, Sırça Tuzak, Dedem Kurt Seyit ve Ben ve Gönderilmeyen Aşk gibi  kitapları kazandıran Nermin Bezmen, son kitabı Ay Taşı Tanrıçaları’yla bu haftanın İyilik Sağlığı’na konuk oldu. Nermin Bezmen kitabının anılarından, okuyucularına verdiği cevaplardan ve dünya görüşünden oluştuğunu söyledi: “Bu kitapta yaptığım gözlemleri de içine katarak bu zamana kadarki gelişimimi de ele aldım. Herkesin merak ettiği ‘Nermin’i anlatmak bakımından da güzel bir fırsat oldu bu kitap.”

Nermin Bezmen

Ay Taşı Tanrıçaları

Doğan Kitap/2021

Güçlü kadın olmanın mutfağı

Okuyucularının ve yakın çevresinin hayattaki duruşu konusunda sorular sonucu bu kitabın çıktığını ekleyen Bezmen sözlerine şu şekilde devam etti: “Psikolog, pedagog veya yaşam koçu değilim. Fakat tecrübelerimi ve hayat yolculuğumu ele alan bir ‘arkadaş kitap’ yazdım. Amacım ne ders vermek ne de yönlendirmek, sadece her şeye rağmen güçlü bir kadın olarak kalabilmenin hikayesini içeriyor kitabım. Bu açıdan kitapta güçlü kadın olmanın mutfağını kendi gözümden anlattım.”

Kadın olmayı bir güçlülük göstergesi olarak gördüğünü söyleyen Bezmen, ailesinden aldığı eğitimin de bu düşüncede etkisi olduğunu ifade etti: “Kadın olmanın bir güçlülük hali olduğunu düşünen bir ailede büyüdüm. Yaşadığım olumsuz durumlar karşısında hiçbir zaman ‘bunu kadın olduğum için yaşadım’ demedim ve bu yüzden bir acizlik hissetmedim.”

‘Kadın kardeşliğini önemsiyorum’

Güçlü kadınların bir kısmının rekabet içerisinde hemcinslerini rakip olarak gördüklerini söyleyen Bezmen, kadınların her alanda birbirlerine destek olmaları gerektiğini vurguladı. Kadın kardeşliğinin hayatın her alanında görülmesinin ataerkil toplum yapısını da dönüştüreceğini söyleyen Benzen ailesindeki güçlü kadınları da İyilik Sağlık’ta Radyo Gedik dinleyenleri ile paylaştı.

13 Temmuz’da yayımlanan Füsun Saka’nın hazırlayıp sunduğu İyilik Sağlık programını buradan dinleyebilirsiniz


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background