Bademden Yulafa Bitkisel Süt Nasıl Üretilir?

Written by on 3 Kasım 2023

Bitkisel süt, ilk başta ithal gelen ve sadece veganların kullandığı bir süt çeşidiyken günümüzde giderek yaygınlaştı. Artık sadece vegan veya vejetaryenlerle kısıtlı olmayan bitkisel sütü tercih edenler arasında yeni lezzetler arayanlar da yer alıyor. Badem ve Hindistan cevizinden başlayarak yulafa kadar giden geniş çeşitliliğe sahip bitkisel süt üretimini Fomilk adıyla Türkiye’nin ilk bitkisel süt markasını kuran Cem Telvi, Radyo Gedik’te anlattı.

Bitkisel peynir de raflarda olacak

Dünyada uzun yıllardır tüketilen özellikle kahvelerin lezzetli eşlikçisi bitkisel süt çeşitleri Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Yakın geçmişte sadece ithal markaların bulunduğu bitkisel süt ürünleri arasında Türkiye’den de üreticiler dahil olmaya başladı. Bu sadece bitkisel süt çeşitleri hem arttı hem de daha erişilebilir hale geldi. Özellikle ülkemizde artan kahve kültürüyle birlikte bademden yulafa farklı çeşitlerde sütler tüketilir hale geldi. İsak’la Tarz-ı Hayat’a konuk olan Türkiye’nin ilk bitkisel süt markası Fomilk’in kurucusu Cem Telvi, hem markanın yolculuğunu hem de Türkiye’de bitkisel süte olan talebi anlattı. Fomilk öncesinde farklı alanlarda çalışan Telvi, bitkisel süt üretme fikrinin ilk olarak nasıl aklına geldiğini anlattı: “Bir izin günü arkadaşlarla otururken evdeki fındık sütü markasını gösterip ‘Arkadaş bizden fındığı 2-3 liraya alıp 40-50 liraya süt olarak satıyorlar. Bizim de aile olarak fındık üretim tesisimiz var zaten. Sonra bu işi yapar mıyız diye düşünürken fındık fabrikasına gittim başında olan akrabalarımla görüştüm. Bu işi yapamayacağımızı düşündüler. Aileden peynir ve süt işletmesi bulunan arkadaşım Yusuf’a gittim ve fikrimi anlattım. Yapabileceğimizi söyledi. Finansı da o zamana kadar biriktirdiğimiz paralarla hallettik. Ve şimdi farklı çeşitlerimiz var ve şimdi de antep fıstığı sütü çıkaracağız. Bunun yanında bitkisel peynir ve bitkisel yoğurt da üretmeye başladık.”

Laktoz hassasiyeti olanlar da tercih ediyor
“Evlerdeki hayvansal sütle üretilen her ürünü üretmeyi amaçlıyoruz” diyen Telvi, “Bu ürünlerin amacı hayvansal süt tecrübesi yaratmak ve kendi tatlarını da korumak. Örneğin fındık sütü içildiğinde gelen tat doğal, yapay aroma verici katmıyoruz. Geleneksel tada alışkın olan fakat karbon ayak izine dikkat eden, çevre duyarlılığı artan kişilere de hitap ediyoruz. Dünya nüfusunun yüzde 70’ı hayatlarının bir bölümünde laktoz hassasiyeti yaşıyor. Bu da bitkisel sütleri laktozsuz olması bakımından bir alternatif yaratıyor.


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background