Sağlıklı Ebeveynliğin Yolu Bebeği Anlamaktan Geçiyor

Written by on 8 Kasım 2023

Hamilelikten doğuma annelik apayrı bir süreç. Doğum sonrasında ise annelerin bebeğe yaklaşımı psikolojik olarak da önem taşıyor. Uzmanlar ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı yetişen bir çocuk için ebeveynlerin de kaygıdan uzak bir süreç izlemeleri gerektiğini söylüyor.

“Duygularla Mücadele Etmeyin”

Deniz Karadeniz ile Öpünce Geçmeyen Uflar’a konuk olan Dr. Öğr. Üyesi Sevtap Açıkgöz annelerin doğum sonrasında psikolojik açıdan anneliğe geçiş sürecini anlattı. Bebeğin sağlıklı bir süreç geçirmesi için annenin sadece fiziksel değil psikolojik olarak da sağlıklı olması gerektiğini söyleyen Açıkgöz, “Anneler bu dönemde öncelikle duygularını anlamaya çalışmalı. Yani bu dönemde hissedilecek her duyguyu kabul etmeliler. Buna öfke de kıskançlık da dahil. Çünkü duyguları kısıtlamaya çalışmak, duygularla mücadele etmek çok daha yorulmanıza neden olacak. Bu dönemde annelerin yaşadığı kafa karışıklığı da gayet normal. Bebeğin ihtiyaçlarına yönelik anneler neyi doğru neyi yanlış yaptıklarına emin olamayabilir. Ama annelerin yeni doğum sonrası içgüdülerinin çok güçlü olduğunu düşünüyorum. Bebeğin ihtiyaçlarını çok iyi analiz ediyorlar. Bu içgüdüyü doğru şekilde anlamak için de dışarıdan müdahale edenlere annelerin kulaklarını tıkaması psikolojik açıdan daha olumlu olacaktır” şeklinde konuştu.
Türk toplumunda kutsallık atfederek annelerin her şeye yetişebileceğine ilişkin görüşün yanlış olduğunu söyleyen Açıkgöz, “Hepimiz insanız, kimse birbirinden mükemmel ve kusursuz davranış ve iletişim bekleyemez. Genellikle bana ‘Ben çocuğuma yetebiliyor muyum?’, ‘Ben çocuğuma iyi bakabiliyor muyum?’ sorularıyla gelen anneler oluyor. Bebeğin fiziksel ihtiyaçlarını karşılayıp huzurlu bir ortam sunabiliyorsak en temel ihtiyaçları karşılamışız demektir” dedi.

Endişeli olmak bebeği olumsuz etkiliyor
Çocuklarının zeki bir birey olması için çaba sarf eden ailelere seslenen Açıkgöz, “Günümüzde IQ’nun tek başına yeterli olmayıp duygusal zekanın göstergesi olan EQ’nun özellikle iş dünyasında daha önemli olduğu anlaşıldı. Yüksek IQ’lu olup psikolojik sorunlar yaşayan çocuklar, bireyler de görüyoruz. Bu yüzden de bir başarı hırsı içinde bu konu üzerine efor sarf etmemek gerekiyor. Sürekli olarak endişeli olan bir ebeveynin bebeğinin huzurlu ve sakin olmasını bekleyemeyiz. Sadece bir gün sebze yemediği için veya etkinlik yapılmadığında çocuğum her şeyden geri kaldı düşüncesiyle hareket edilmemesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ebeveynlerin sakin olması gerekiyor
Annelerin çocuklarının gelişmesi için en önemli olan durumun çocuklarını tanıması olduğu belirten Açıkgöz, “Bebeğin karnı acıktığında veya altını kirlettiği zaman kaygılı şekilde değil, güven dolu bir sesle bebeğe yaklaşılması gerekiyor. Ve bebeğin çevreyi keşfederken yaptığı davranışlara karşı ebeveynlerin panik olmaması, şefkatle yaklaşmalarını tavsiye ediyoruz” diye ekledi.

Programın tamamını Radyo Gedik Spotify’da:

Tagged as

Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background