Bayramda İstanbul’da Olanlar İçin Gezi Rehberi

Written by on 14 Haziran 2024

9 güne çıkan Kurban Bayramı tatili, şehir dışına gidecekler kadar İstanbul’da kalanlar için de adeta bir müjde! Tatilde şehir dışına çıkamadığı için üzülen, koca tatil ne yapacağım diye düşünenler için İstanbul’da bayrama özel gezi ve etkinlik listemiz sizlerle.

 

Bayram tatilinin 9 güne çıkarılması özellikle tatilini İstanbul dışında ve yurt dışında geçirmek isteyenler için yeni yerler keşfetme ve dinlenmek için büyük bir fırsat oldu. Fakat tatilde şehir dışına çıkamayacak İstanbullular için de gezilecek ve keşfedilecek birçok nokta mevcut. Bunlar arasında İstanbulluların yeni yaşam ve buluşma alanları da var.

Beykoz Çubuklu Siloları

Paşabahçe ile Kanlıca arasında, Çubuklu mevkiinde bulunan Çubuklu Silolar, hikâyesi 1930’dan günümüze uzanan bir endüstri mirası alanı.

Siloların bulunduğu bölge, 19’uncu yüzyıl sonlarında şehrin artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere sanayi yapılarına açıldı. Farklı dönemlerde endüstriyel depolama alanı olarak kullanılan silolar zaman içinde işlevini yitirse de ayakta kalmayı başardı. Çubuklu Silolar İBB Miras’ın gerçekleştirdiği restorasyon ve düzenleme kapsamında İstanbulluların kültür-sanat “deposu” olarak işlevini sürdürüyor.

Çubuklu Silolar’da, Dijital Sanatlar Müzesi, Doğa ve Bilim Müzesi’nin yanı sıra büyük bir kütüphane, atölye, karşılama merkezi, sahne, kafe, restoran, çocuk ve sanat merkezi gibi alanlar yer alıyor.

Dijital Sanatlar Müzesi açılış sergisi olarak; İBB Miras ve İBB Kültür’ün katkılarıyla, Ars Electronica’nın küratörlüğünde oluşturulan bir seçki “Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Nedir?” başlığıyla ziyaretçilerle buluşuyor.

Cerrahpaşa Bulgur Palas

İstanbul’un yedi tepesinden biri olan Cerrahpaşa’da yer alan tarihi konak mimarisi yanında hikayesiyle de dikkat çekiyor. Osmanlı vatandaşı Levanten mimar Giulio Mongeri’ye tarafından tasarlanan konuk İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin önemli isimlerinden Bolu Milletvekili Mehmet Habib Bey tarafından yaptırıldı. Bulgur Palas, özel arşivlerin yer aldığı kütüphanesiyle, sergi salonuyla, sosyal alanlarıyla kapılarını açtı. Bulgur Palas’ta ayrıca Sarayburnu, Çemberlitaş, Süleymaniye, Fatih, Yavuz Selim ve Edirnekapı manzaralarının seyredilebileceği seyir terası da yer alıyor. Özellikle fotoğrafçılık ile ilgilenenler için eşsiz kadrajların yakalanabileceği bir alan olan Bulgur Palas aynı zamanda Magnum Photos’un 77. yıl sergisi olan “Magnum İstanbul’da” sergisini ağırlıyor.

Cendere Sanat

II.Abdülhamit tarafından 1902 yılında inşa ettirilen Cendere Pompa İstasyonu, Taksim suyu tesislerinin artan ihtiyacı karşılayamaması nedeniyle İstanbul’un su ihtiyacını karşılamıştır. 24 Ekim 2022’de kapılarını ziyaretçilerine açan Cendere Sanat’te bir sanat kütüphanesi de bulunuyor. Sarıyer’de bulunan tarihi mekanda 390 yıllık bir çınar ağacı da ziyaretçilerini bekliyor.

Casa Botter

1893- 1909 yılları arasında İstanbul’da yaşayan ve İstanbul’da birçok önemli yapıya imza atan İtalyan Mimar Raimondo D’Aronco tarafından 1901 yılında inşası tamamlanan Botter Apartmanı şu anda kültür, sanat ve tasarım merkezi olarak hizmet görüyor. Casa Botter, şu sıralar Türk resminin önemli sanatçılarından Nuri İyem’in eserlerine ev sahipliği yapıyor.

 


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background