Esra Alkan “Seyahatin edebiyatı, felsefesi mi olur?” sorusunu yanıtlıyor

Written by on 4 Temmuz 2024

Seyahat yazarı, belgeselci ve televizyon yapımcısı Esra Alkan Radyo Gedik’te yeni programı Kalk Gidelim ile “Seyahatin edebiyatı, felsefesi mi olur?” sorusunu yanıtlıyor. Alkan, programında farklı seyahat deneyimlerini ve keyifli rotaları iş ve sanat dünyasından konuklarıyla dinleyicileriyle buluşturacak.

TRT’de yayınlanan ‘Kalk Gidelim’ televizyon programlarında aynı isimli kitaplarıyla nsan-coğrafya, insan-tarih ilişkisini felsefi bir yaklaşımla işleyen Esra Alkan ‘Kalk Gidelim’ serüvenine Radyo Gedik’te devam ediyor. Her Salı saat 16.00’da yayınlanan ‘Kalk Gidelim’de Esra Alkan seyahat deneyimlerinde turist yine nasıl gezgin olunacağını, gezip görmenin sadece mekân değişikliği ile değil felsefeden edebiyata farklı dallarla nasıl ilişkilendirilebileceğini eğlenceli üslubuyla aktarıyor.

“Ciddiyet sizin gerçekliğiniz değil”

“Seyahatin Felsefesi Nasıl Olur?” başlıklı ilk programında Alkan, sanatın ufak detaylarda kullanarak hayatın nasıl daha olumlu kılınabileceğini şu sözlerle anlattı:

“Ciddiyeti yücelten bu sistemden korumalısınız kendinizi. Ciddiyet esasında sizin gerçekliğiniz de değil. Kozmik bir şakaysa hayat, en büyük hakikat gülmek değil mi? Sadece gülümsediğinizde bile en zor işleri kolaylıkla yaparsınız. Örneğin ev işleri. Kulağınızda kulaklıkla müzik dinlerken yaptığınız işler eminim ki daha çabuk bitiyordur.”

“Gülümsemek çevrenizdekileri de etkiliyor”

Alkan sanatın yanında tebessüm ve kahkahanın da günlük hayata etkisini örnekler üzerinden açıkladı:

“Örneğin Zen rahipleri güne tebessüm ederek başlar. Her zaman yüzlerinde o tebessüm hali ve sessizlikle işlerini, ibadetlerini yaparlar. Bunun verdiği huzur ve mutluluk aynı zamanda bilimsel olarak da ispatlandı. Kahkaha attığımızda mutluluk hormonları salgılanmaya başlıyor, daha enerjik hissediyoruz. Ben de sabahları kalktığımda hemen gülümsüyorum. Bu şekilde uyanıp günlük planlarımı yapıyorum. Ve o gün neyi yapmak istediysem de gerçekleştiriyorum. Bunun sırrı da gün içinde yaptığım her işin içine gülümseme yerleştirmek. Üstelik bunun karşılığında çevrenizdekiler size teşekkür ediyor.”

Yayının tamamı Radyo Gedik Spotify ‘da.


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background