Çalışan Anneler İçin Sınav Rehberi

Written by on 11 Nisan 2022

Şirin Yelmen Oktar ile Çalışan Annenin İş Yaşam Dengesi’nde bu hafta Kıdemli İnsan Kaynakları Danışmanı Sinem Yıldızeli Bahçeli işe ara vermiş çalışan annelerin iş hayatına dönüşünü anlattı.

 

Çalışan annelerin, yaşadıklarına odaklanan program Çalışan Annenin İş Yaşam Dengesi’nde bu hafta Kıdemli İnsan Kaynakları Danışmanı Sinem Yıldızeli Bahçeli, uzun bir süreden sonra iş yaşamına dönen annelerin yaşadıkları sorunları ve çözüm yollarını anlattı. 23 sene insan kaynakları alanında çalışan Bahçeli, lise ve üniversite sınavına hazırlanan çocukları olan annelerin yaşadıklarını da Radyo Gedik dinleyicileri ile paylaştı.

Bekçi Ebeveyn Olunmamalı

Sınavlara hazırlanan çocukların ebeveynlerine “bekçi ebeveyn” olmalarının faydası olmadığını söyleyen Bahçeli, “böyle bir beklenti ile yola çıkan ebeveynler aslında çocuklarını zor durumda bırakıyor. Anne ve baba hayatlarının hiçbir döneminde hayatlarını sıfırlamamalı. Çünkü hepimiz bir bireyiz; sosyal yaşantımız, iş yaşantımız devam ediyor. Ebeveynlerin kendi yaşamlarına devam etmemeleri bir yandan çocuk üzerinde de baskı unsuru.”

Çocukları sınav başarılarında ailelerin rol model olmaları gerektiğini söyleyen Bahçeli, “aileler akşamları çocuklarıyla uyumlu şekilde bir eğitim programına katılabilirler. Belki ikinci bir üniversite veya sertifika programlarına katılmak mümkün olabilir.”

Maddi ve Manevi Bağımsızlık Önemli

Çalışan annelerin yaşadıkları sorunların yanında kadınların maddi ve manevi olarak güçlenmesini de anlatan Bahçeli, “çalışan annelerin iş yaşamı inişli çıkışlı. Fakat bir yandan imkanlar dahilinde çocukların kurslara yönlendirilmesi çocuklara ilerleyen yaşamlarında kazanç sağladığı gibi, kadının iş yaşamının devamlılığını da sağlıyor. İşkoliklik derecesinde olmaması kaydıyla annelerin iş yaşamına devam etmeleri, birey olarak kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlar.”

Kıdemli İnsan Kaynakları Danışmanı Sinem Yıldızeli Bahçeli’nin konuk olduğu Çalışan Annenin İş Yaşam Rehberi programının tamamını buradan dinleyebilirsiniz:


Continue reading

Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background