İşveren Sorumlulukları Herkes İçin Hukuk’ta Konuşuldu

Written by on 11 Nisan 2022

Gülay Güner’in sunduğu Herkes İçin Hukuk programına işveren ve işçi hakları konusu konuşuldu. Programa katılan Av. Seval Çiçek, işverenin sorumlulukları ve haklarını Radyo Gedik’te paylaştı.

Her programda hukukun farklı konularının işlendiği Herkes İçin Hukuk programında bu hafta işverenin işçi üzerindeki sorumlulukları ele alındı. Sosyal Güvenlik Hukuku’nun işveren için anlamı ve sorumluluklarının konuşulduğu programda Av. Seval Çiçek, sosyal güvenliğin anayasal bir hak olduğunu söyledi: “hastalık durumda rapor parası, yaşlılıkta ise emekli maaşını sağlıyor. Bu durumda işverenin çalışanların sosyal güvencelerini sağlamak ve primlerini devlete ödemesi  zorunlu sayılıyor.”

Derhal Fesih İçin Üç Koşul

İş güvencesinin her zaman gündemde olan bir konu olduğunu söyleyen Çiçek, “işçinin iş güvencesine sahip olması için en az 30 çalışanı olan bir işletmede çalışması gerekiyor. Çalışma süresi 6 aydan uzun sürede olmalı. Bu durumda işverenin iş akdini sonlandırmak için geçerli bir sebebi oluyor. Bu feshin yazılı yapılması gerekiyor. Haklı bir sebep olduğunda ise derhal fesih uygulanabiliyor. Sağlık nedenleri, ahlak ve iyi niyet kuralları ile zorunluluk hali durumlarında derhal fesih yapılabiliyor.

Performans Sebep Gösterilebiliyor

“Kendi yaşam tarzı ve hatası durumda işini yapamayacak durumda olan işçi için işveren derhal fesih uyguluyor. Veya uzun süreli raporlar söz konusu olduğunda işveren derhal fesih hakkını kullanılıyor. İşe başlangıçta olmayan bir diplomanın veya yeteneğin varmış gibi sunulması ahlaki bakımdan derhal fesih sebebi sayılıyor. İş yerinde huzursuzluk çıkarması buna dahil ediliyor. Alkollü gelmesi de ahlaki anlamda derhal iş akdini sonlandırmak için sebepler arasında yer alıyor. Bir ay içerisinde mazeretsiz üç iş günü gelmediyse işveren derhal fesih hakkını kullanıyor. Performanstan kaynaklı bir fesih yapılacaksa geçerli fesih olacak, haklı bir fesih sayılmıyor.”

Av. Seval Çiçek’in konuk olduğu Herkes İçin Hukuk programının tamamını buradan dinleyebilirsiniz:


Continue reading

Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background