Çocuk Edebiyatı “Nitelikli” Olmalı

Written by on 8 Ekim 2021

Deniz Karadeniz’in hazırlayıp sunduğu Öpünce Geçmeyen Uflar’ın bu haftaki konuğu Murat Moroğlu oldu. Nitelikli çocuk edebiyatı üzerine çalışmalar yürüten Murat Moroğlu, çocuk kitabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri Radyo Gedik dinleyenleriyle paylaştı

Her Salı Deniz Karadeniz’in hazırlayıp sunduğu Öpünce Geçmeyen Uflar’da bu haftanın konuğu nitelikli çocuk edebiyatı üzerine çalışmalar yürüten Murat Moroğlu oldu. Çocuk kitabı seçiminde önemli olan noktaları paylaşan Moroğlu, çocuk edebiyatı konusundaki bilgi kirliliği azaltmak adına eğitimler veriyor. Edebiyat öğretmeni olan Murat Moroğlu 11 yıldır yaratıcı drama eğitmenliği yapıyor. Bana Hayallerini Anlat, Yola Düşmek ve Şeyden Sonra Yaşam isimli çocuk kitapları bulunan Murat Moroğlu, nitelikli çocuk edebiyatını ayrı bir sanat dalı olarak tanımlıyor: “Çocuk edebiyatı yazarın, çizerin ve editörün çocuklara yazının ve çizgilerin gücünü kullanarak onları yaşama hazırlamayı hedefleyen bir sanat dalı.”

Çocuk Bilgiyi İçselleştirmeli

Nitelikli çocuk edebiyatının çocukları eğitmeyi ve öğretmeyi hedeflemediğini söyleyen Moroğlu, bu sanat dalını şu şekilde tanımlıyor: “İyi insan olma durumu direkt olarak çocuklara öğretilmemeli. Çocuğun neden sonuç ilişkisi kurmasına sebep olacak şekilde verilmeli. birinin yazması veya söylemesi değil, çocuğun içselleştirerek bir bilgiyi öğrenmesi gerekir. Nitelikli çocuk edebiyatı, çocuğun anlam dünyasına katkıda bulunarak neden-sonuç ilişkisi kurmasını sağlıyor.” Nitelikli çocuk edebiyatını diğer çocuk kitaplarından ayıran temel özellikleri Moroğlu şu cümlelerle anlattı: “Çocuğun doğal büyüme süreci içerisinde yaratıcılığının ve özgüveninin gelişmesine yardımcı oluyor. Çocuklara emir vermeden, yönlendirmeden sadece anlam kurmasına destek olunmalı, birey olma ”

Kıyafet alır gibi kitap alınmamalı

Ebeveynlerin çocuk kitabı alırken bilinçli olması gerektiğini hatırlatan Murat Moroğlu, “çocuklara kıyafet alır gibi kitap alınmamalı. Ve kitaplardan da hemen bir sonuç beklemek yanlış. Çocuğun büyüme süreci içerisinde kitapların destekleyici rolü var.”

Yazar Murat Moroğlu’nun konuk olduğu Öpünce Geçmeyen Uflar programını buradan dinleyebilirsiniz:


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background