Fabrika Kapansa da Yeni Modeller Yolda

Written by on 8 Ekim 2021

Her Perşembe saat 17.00’de otomotiv ve ulaşım dünyasından haberleri, sektörün içinden konuklarla ele alan Oto Ajanda’da bu hafta kapanan Honda fabrikasının yarattığı etkiler konuşuldu

Halil Okşit ve Memduh Taşlıcalı’ın hazırlayıp sunduğu Oto Ajanda’da bu hafta 24 yıldır Gebze’de bulunan Honda fabrikasının kapanma süreci ele alındı. Kapanma sürecini ve sonrasını programa konuk olan Honda Türkiye genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer Radyo Gedik dinleyenleriyle paylaştı. 2,5 sene önce kapatılma kararı verilen fabrika bu hafta uygulamaya geçti. Fabrika bu hafta içinde yeni sahibi Habaş’a devredildi. Fabrikanın kapatılması sonrası işini kaybedecek çalışanlarına yüksek tazminatlar veren Honda Türkiye, yeni bir gündem de yarattı. Bir yandan da Honda’nın diğer modelleri Accord ve City de Türkiye’ye geri dönecek, önceden Türkiye’de üretilen Civic artık ithal olarak Türkiye’ye gelecek.

Zor Bir Karardı

20 yıldır Honda Türkiye’de görev alan Bülent Kılıçer, Honda’nın Türkiye fabrikasını kapatmasının firma için zor bir karar olduğunu ifade etti: “Bu yıl Türkiye’ye yeni modellerle geliyoruz. Jazz, City ve Accord mdoellerini tanıttık. Kasım ayında da Civic modelini tanıtacağız ve son olarak HR-V modelinin lansmanını yapacağız. Aynı zamanda iki ay önce İngiltere’deki fabrikayı kapattık.”

İşsiz Kalanlar Az

Gebze’deki fabrikanın kapatılma kararı sonrası çalışanlarına ödedikleri yüksek tazminat Honda Türkiye’yi yeniden gündeme getirdi. Bülent Kılıçer, Honda’nın dünya çapında 350 bin çalışanı olduğunu söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Fabrikanın kapanışından etkilenen tüm çalışanlarımıza tazminat ödendi. 2,5 yıl önce fabrikanın kapanışını ilan ettiğimizde, çalışanlarımızın yeni bir iş sahibi olmaları için insan kaynakları servisimiz de kariyer günleri düzenledi. Çalışanlarımız arasında işsiz kalanların sayısı oldukça az. Yurt dışına giden arkadaşlarımız da oldu. Bundan dolayı minimum zararla bu süreci geçirdik.”

 

Fabrika binasını alan Habaş’ın, fabrika için planları henüz belli değil. Habaş’ın burada otomobil üreteceği sorusuna ise Bülent Kılıçer şu şekilde cevap verdi: “Burada tekrar otomobil üretilmesi kurum olarak bizi sevindirir. Fakat fabrika binası ile birlikte Honda’nın üretim hatları satışta değildi.”

Accord Dönüyor 

Honda’nın D segmentinde Volkswagen Passat ve Skoda SuperB’nin rakibi konumunda olacak Accord modeli Türkiye’ye tekrar ithal edilmeye başlanacak. Türkiye vergi sistemine uygun 1.5 turbo benzinli motorla satışa sunulacak yeni Accord, Avrupa’dan önce Türkiye’de satışa sunulacak. Bülent Kılıçer yeni Accord’un Türkiye’ye gelişini şu şekilde anlattı: “Türkiye’de satılan her 100 otomobilden 42 tanesi sedan segmenti. Bu ölçüde bir pazar da bizi umutlandırıyor.” Fabrikanın kapanmasıyla satış pazarlama şirketine dönüştüklerini söyleyen Kılıçer, üç sedan modelle Honda Türkiye’nin Avrupa pazarından ayrıştırmak istediğini ekledi.

Honda’nın Türkiye’deki diğer modelleri ve yeni teknolojilerinin konuşulduğu, Honda Türkiye genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer’in konuk olduğu Oto Ajanda’yı buradan dinleyebilirsiniz:


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background