Gayrimenkulde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Written by on 13 Ocak 2022

Gülay Güner ile Finans’ta bu hafta son aylarda malzeme fiyatlarının artışı, konut stoğunun yetersiz gelmesi ile artan gayrimenkul fiyatları ele alındı. Vizyon taşınmaz değerler AŞ. Kurucusu Mete Gülbaş’ın konuk olduğu programda konuk fiyatlarındaki güncel durum konuşuldu

Gülay Güner-Mete Gülbaş

 

Yatay Mimari Önem Kazanıyor

Gayrimenkul yatırım araçları içerisinde diğer yatırım araçlarına göre en güvenilir görülen araçlardan birisi. Son zamanlarda popülaritesi artan kripto para borsası, TL karşısında değer kazanan dolar ve avroya karşı gayrimenkul, toplum tarafından en güvenilir görülen yatırım aracı. Son bir yıl içerisinde artan fiyatlarıyla gayrimenkul yatırımcıların dikkatini çeken ve gündemde yerini koruyan bir konuma girdi. Güncel ekonomik konuları uzman konuklar ile konuşulduğu Gülay Güner ile Finans’ın bu haftaki konuğu Vizyon Taşınmaz Değerler AŞ Kurucusu Mete Gülbaş oldu. TÜİK’in güncel verilerine göre 2007’de İstanbul’da bir konutun değer endeksi 100 birim iken bu miktar 2021’in Ekim ayında 209 birim olarak tespit edildi. Gayrimenkul fiyatlarında son bir yılda yüzde 40’lık bir artış görüldü. Mete Gülbaş, fiyat artışında yatay mimaride inşa edilen konutların başı çektiğini söyleyerek sebepleri şu şekilde sıraladı: “Pandemi ile birlikte bahçeli, müstakil evler daha çok tercih edilir oldu. Bir yandan İzmir’de yaşanan deprem sebebi ile burada yatay mimari ile inşa edilen evlerin fiyatları arttı. Haziran 2020’den itibaren bahçeli evlerde fiyat artışı yüzde 160’a kadar çıktı.”

Konut Değerlemesi Zorlaştı

Türkiye’de gayrimenkul fiyat artışına örnek veren Gülbaş, “Türkiye’de konut değerlemesi de zorlaştı. Bir hafta önce değerleme yaptığımız konutun bir hafta sonra yüzde 5 değeri artıyor. Bu aslında bir fırsat değil, tehlikeli bir piyasanın işareti.” Gülbaş, arz ve talebin diğer yatırım araçlarına göre en çok gayrimenkulde etkili olduğunu söyledi.

Gayrimenkulde arsa önemli

Gayrimenkulün toplum tarafından genellikle sadece bina olarak görüldüğünü söyleyen Mete Gülbaş, “konut alınımında öncelikle arsaya bakılmalı. Ve bir konutun değerini de arsa belirler. Binalar yıkılıp yok olabilir fakat konut sahibinin elinde arsadan hisse kalır. Ve arsadaki hisse üzerinden hak sahipliği belli olabilir” Tapu belgesinde dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Gülbaş, “Tapuda yazan metrekare bölümü genellikle konutun genişliği olarak anlaşılıyor. Fakat bu miktar arsa metrekaresi. Konutun kat ittifaklı mı kat mülkiyetli mi olduğuna da dikkat etmek gerekiyor. Tapuda yazılan ile satın alının konutun özellikleri uyumlu olmalı. Eğer dubleks alınıyorsa tapuda da dubleks yazılmalı. Arsa payı da kişinin arsa hakkı olarak dikkat edilmeli. Yönetim planı kat ittifakı kurulduğunda yapılır ve inşaat tarihini gösterir. Meskenin sahibi bölümde hisseli mi yoksa tamamı mı dikkat edilmeli.”

Gülay Güner ile Finans programının tamamını buradan dinleyebilirsiniz:


Continue reading

Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background