Nazım Hikmet 120 Yaşında

Written by on 14 Ocak 2022

Edebiyatımızda serbest vezini ilk kullanan ve çağdaş şiirimizin dünyadaki temsilcilerinden Nazım Hikmet’in 15 Ocak 120. doğum günü. Düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmış ve 61 yıllık ömrünün 12 yılı aşkın süresini  İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde geçiren Nazım Hikmet, çeşitli sanat etkinlikleri ile anılacak. Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenleyeceği etkinliklerin başında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek olan İyi ki Doğdun Nâzım Hikmet etkinliği yer alıyor.

İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın Nâzım Hikmet Sanat Vakfı iş birliği ile düzenlediği 15 Ocak 2022 Cumartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek etkinlikte, yönetmenliğini Nebil Özgentürk’ün üstlendiği “Nâzım 120 Yaşında” belgeselinin ilk gösterimi yapılacak.

Türk şiirini dünyaya tanıtan, şiirleri elliden fazla dile çevrilen; sevdayı, özlemi, direnci, özgürlüğü ve memleket sevgisini şiirleriyle buluşturan Nâzım’ın hayatından kesitlerin yer aldığı belgeselde, şairi Şahin Sancak canlandırıyor.

Belgesel gösterimin yanı sıra şair hakkında duygu ve düşüncelerini aktaran sanat ve edebiyat dünyasından birçok ismin yer aldığı “Ne Dediler” video gösteriminin yer aldığı etkinlik  Serenad Bağcan’ın Ferhat Livaneli Orkestrası eşliğinde Nâzım şiirlerinden oluşan şarkıları seslendireceği konser ile son bulacak.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği diğer etkinlikler:


Continue reading

Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background