İlişkide Duyguları İfade Etmek Önem Taşıyor

Written by on 15 Haziran 2022

Füsun Saka ile İyilik Sağlık’a konuk olan Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı İrem Hattat, İstanbul Gedik Üniversitesi bünyesinde yürütülen Aile Danışmanlığı Sertifika programı hakkında bilgi verdi. Hattat, “Toplum olarak duygusalız ama duygularımızı ifade etmekte eksiğiz” diyor.

İstanbul Gedik Üniversitesi, İletişim ve İşletme Bilimleri Enstitüsü ve Aile Sağlığı Araştırma Derneği’nin düzenlediği Aile Danışmanlığı Sertifika Programı, aile bireylerine danışmanlık yapan uzmanların sorunlara yaklaşımını iyileştirmeyi hedefliyor. Program, Psikoloji, Sosyoloji, Çocuk Gelişimi gibi farklı disiplinlerden kişilerin aile danışmanı olabilme imkanını tanıyor. İyilik Sağlık’a konuk olan Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı İrem Hattat, “bu program sadece eşler arasında iyi iletişim hedeflenmiyor, aile içerisindeki her bireyin birbiriyle olan iletişimi kapsıyor. Program sonucu başarılı olanlar psikoloji, sosyoloji ve çocuk gelişimi alanlarından olan kişiler aile danışmanlığı üzerine çalışabiliyor. Bu bölümler dışındakiler ise katılım belgesi alabiliyor. Bu eğitim kapsamında aileyi biopsiko-sosyal olarak ele alıyoruz. Bu da programımızı diğer programlardan ayırıyor. Wellbeing ve Mindfulness kavramlarını da eğitimde yer veriyoruz.”

Çocukluktaki Sorunlar Topluma Taşınıyor

Aile içi iletişimde temel sorunun kendini ifade edememek olduğunu söyleyen Hattat, “Partnerler arasındaki sorunlar anne ile 0-2 yaş arasındaki çocuğun arasında bağlanma sorunlarını ortaya çıkarıyor. Ailede yaşanan sorunlar çocuğun ilerleyen yaşlardaki sorunlarına da sebep oluyor. Bu da toplumsal sorunlara yol açıyor. Ergenlik ve eş seçiminde de bu sorun başka kişilere aktarılıyor.”

Kendini Adamak Yanlış

“İlişkilerde kendini tamamen vermek, adamanın kökeni de çocukluk dönemine uzanıyor. Karşı tarafça daha çok sevilmek ve onaylanmak için partnerin zamanına göre plan yapılıyor. Kişi hobi edinmiyor, karşı tarafın hobilerine uyum sağlıyor. Kendi arkadaşları ile hiç görüşmeyip sadece partnerinin arkadaşlarıyla görüşüyor. Kendimizi unutuyoruz.”

Kadınların Özgüvenli Olduğu İlişkiler Daha Sağlıklı

“Bu durumu özellikle pandemide çok gördük. Sadece bir tarafın belirleyici olduğu ilişkilerde uzun süre evde kapalı kalmalar, kişilerde özgüven kayıplarına neden oluyor. Öfke patlamalarına yol açıyor. Kişi, ilişkide önemsenmediğini düşünüyor. Halbuki buna yol açan kişinin kendisi oluyor. Özellikle toplumumuzdaki kadınlara kararlılık ve özgüvenin verilmesi gerekiyor. Kadının özgüvenli olduğu ilişkiler daha mutlu yaşanıyor.”

Cinsel Sağlık Hala Tabu

“Dünyada sadece on çiftten biri cinsel sağlığı için doktora gidiyor. Halbuki dünyada üç kişiden biri cinsel fonksiyon sorunları yaşıyor. Dernek olarak yaptığımız araştırmada ise on kadından dokuzu cinsel fonksiyon sorunu yaşıyor. Kadınlar ise doktora daha az gidiyor. Çünkü cinsel sağlık toplumsal bir tabu. Her şeyin başında iletişim gerekiyor.”

Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı İrem Hattat’ın konuk olduğu İyilik Sağlık programının tamamını buradan dinleyebilirsiniz:


Continue reading

Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background