Sahnelerde Bu Hafta

Written by on 17 Haziran 2022

Yaz mevsimi ile birlikte kültür sanat etkinlikleri açıkhavaya taşınıyor, İBB Şehir Tiyatroları Açıkhava oyunları ile sezona final yaparken, Yıldız Kenter Belgeseli prömiyerini yaparak kültür sanat hayatına renk katıyor. 50. İstanbul Müzik Festivali gitar ve klasik müziği birleştiren bir konseri sanatseverler ile buluşturuyor. Adalar’da açıkhava sinema keyfi de bu hafta başlayan etkinlikler arasında yer alıyor.

 

12. Gece

Çağatay Bayraktar // İBB Şehir Tiyatroları, Harbiye Açıkhava Yaz Oyunları’yla 15 Haziran’dan itibaren Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde seyircileri ile buluşmaya başladı. Her sene düzenlenen ve kültür sanat sezonunun finali anlamına gelen Açıkhava Yaz Oyunları’nda William Shakespeare’in yazdığı, Serdar Biliş’in yönettiği 12. Gece; 18, 19 Haziran tarihlerinde 21.00’de, Moliere’in yazdığı Tolga Yeter’in yönettiği Hastalık Hastası; 21, 22 Haziran tarihlerinde 21.00’de sahnelenecek.

Shakespeare’in sevilen komedilerinden birisi olan 12. Gece ikiz kardeşler Viola ve Sebastian’ın bir gemi kazasından sonra birbirlerini kaybetmeleri ve yaşadıkları cümbüşlü aşk hikayesini ele alıyor. Tek perdelik 12. Gece’nin kadrosunda ise Ali Gökmen Altuğ, Bennu Yıldırımlar, Doğan Şirin, Emrah Özertem, Ersin Umulu, Gürkan Başbuğ, Mehmet Avdan, Neşe Ceren Aktay, Nilay Bağ, Özge Kırdı, Özge Özder, Seda Fettahoğlu, Senan Kara Tutumluer, Tolga Yeter bulunuyor

Hastalık Hastası

Açıkhava Yaz Oyunları’nın diğer bir oyunu olan Hastalık Hastası oyunu, Klasik Fransız Tiyatrosu’nun kurucusu Moliere’in yazdığı son oyun. Hastalık hastası olan Argan, para vermeden sürekli tedavi olmak için kızını bir doktorla evlendirmek ister. Kızı başkasını sevmekte, Argan’ı sırf parası için seven karısı ise Argan’ı aldatmaktadır. Tüm bunlardan ise sadece evin hizmetçisi haberdardır.

Her iki oyun da yaz akşamına uygun harekette ve akıcılıkta sahnelere sahip oyunlar.

 

Türk Tiyatrosunun Kutup Yıldızına Saygı Duruşu

Enka Sanat, geleneksel hale gelen Açıkhava Yaz Etkinlikleri’ne Yıldız Kenter’in yaşamına odaklanan Caniko Belgeseli’nin prömiyeri ile başlıyor. Yönetmenliğini Selçuk Metin’in, senaryosunu Zeynep Miraç’ın kaleme aldığı belgeselin danışmanlığını Prof. Dr. Dikmen Gürün üstleniyor. İzleyicileri, Yıldız Kenter’in hayatına dokunmuş 30 sanatçı ile yapılan röportajla buluşturan Caniko, ismini Yıldız Kenter’in çok sık kullandığı hitap şeklinden alıyor. Belgesel aynı zamanda 1940-1950’li yılların Ankara’sı ve son 50 yılın İstanbul’unda kültür sanat yaşamından izleri de sunuyor. Belgeselde röportajların yanı sıra daha önce izleyici ile buluşmamız fotoğraf ve kayıtların yer alması ayrı bir heyecan konusu. Yıldız Kenter’in kişiliğini, hayata ve tiyatroya bıraktığı izleri odak noktasına alan Caniko adlı belgeseli, 20 Haziran Pazartesi saat 21.15’te Enka Sanat Açıkhava Sahnesi’nde.

Piyanist ve besteci Çiğdem Erken’in Caniko belgeselinden ilhamla hayata geçirdiği ve Yıldız Kenter’i merkeze alan bir etkinlik de 21 Haziran Salı akşamı gerçekleşecek. “Yıldız’ın Yıldızları” konserinde  Derya Alabora, Engin Alkan, Emre Altuğ, Can Başak, Ayça Bingöl, Özge Borak, Selçuk Borak, Özdemir Çiftçioğlu, Atılgan Gümüş, Engin Hepileri, Gülen Karaman, Kadriye Kenter, Yeşim Koçak, Şebnem Sönmez, Fırat Tanış, Bennu Yıldırımlar gibi, Kenter’in öğrencileri ve dostları sahne alacak.

Dans ile Üç Nesil, Bir Şehir

Yapı Kredi Kültür Sanat, Çıplak Ayaklar Kumpanyası dansçılarının “Memento İstanbul – Hristoff Aile Arşivi” sergisinden yola çıkarak hazırladığı “İstanbul’da Herkes Nasıl?” gösterisine ev sahipliği yapacak. İstanbullu olmanın farklı boyutlarını yaşayan üç dansçı, Bulgar kökenli üç kuşak sanatçı bir ailenin İstanbul’la olan ilişkilerine paralellik kuracak. Serginin odaklandığı hafıza, hatıralar ve yaşamdaki benzerliklere odaklanan performansın sanatçıları Leyla Postacıoğlu, Melih Kıraç, Mihran Tomasyan. İstanbul’da Herkes Nasıl? gösterisi 18, 19 Haziran saat 19.30’da Yapı Kredi Kültür Sanat’ta.

Festivalde Farklı Sesler

50. İstanbul Müzik Festivali farklı mekan ve temalardaki etkinlikler ile devam ediyor. Festivalin ajandasında hafta sonuna özel etkinlikler ve büyük bir kapanış konseri yer alıyor. Müzikli Bir Hafta Sonu etkinliği 16.00 ve 19.00’da Yıldız Parkı’nda gerçekleşecek. Nazlı Çevik Azazi ve Roza Erdem’in kaleme aldığı ve Evrim Demirel’in müziklerini yazdığı, İstanbul’u konu alan çeşitli mitolojik hikâyelerin anlatılacağı İstanbul Efsaneleri olacak. 19.00’daki konserde ise Kurt-Sanderling Akademi üyesi başarılı genç cellist Umut Sağlam ile Saksofoncu Michał Knot ve akordeoncu Bogdan Laketic’ten oluşan Duo Aliada bir dinleti gerçekleştirecek. Festivalin son etkinliği ise 19 Haziran’da Harbiye Saint Esprit Katedrali’nde gerçekleşecek. “klasik müziğin gitardaki kahramanı” olarak tanımlanan Miloš Karadaglić ve Avusturyalı klarnet virtüözü Andreas Ottensamer, Sor, Bach, Albéniz, Piazzolla ve Villa-Lobos’un bestelerini seslendirecek.

Festivalde Bir Prömiyer

İstanbul Müzik Festivali, bir prömiyere de ev sahipliği yapıyor. Oscar ve Grammy ödüllü sanatçı Tan Dun İkili Konçerto eserinin Türkiye prömiyerini Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile icra edecek. Orkestraya kemancı Daniel Hope, piyanist Alexey Botvinov eşlik edecek. Konser 22 Haziran Çarşamba saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda.

 

 

Doğaçlama Dans Müze Gazhane’de

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu sene ilkini düzenlediği İstanbul Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali 19 Haziran’da sona erecek. Festival farklı tema ve etkinliklerle şehrin birçok noktasında sanatseverler ile buluşmaya devam ediyor. 18 Haziran Cumartesi günü, Müze Gazhane’de gerçekleşecek etkinlik ve atölyeler saat 10.00’da başlıyor. Dans meraklılarını ve öğrenciler atölyelere ücretsiz katılabiliyor. Günün sonunda gerçekleşecek Mekana Özgü Performans ise saat 20.00’de başlıyor. Festivalin son gününe Müze Gazhane ev sahipliği yapacak. Saat 10.00’da Gençlerle Hip-Hop Doğaçlama gösterisinden sonra farklı performans ve atölyeler gün boyu sürecek. Festival, farklı ülkelerden dansçılar ve toplulukların yer alacağı M-Dans Podyumu gösterisi ile sona erecek. Etkinlik 19.30’da başlayacak ve 22.30’a kadar sürecek. Ücretsiz düzenlenecek etkinliklerin tamamı www.improvisationdancefestival .com ‘a görülebilir.

KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu Başlıyor

Erdal Beşikçioğlu Bir Delinin Hatıra Defteri ile bu kez Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu’nda sahne alacak. 22 Haziran ve 23 Haziran saat 21.00’de sahnelenecek Gogol’un Bir Delinin Hatıra Defteri Çarlık Rusyasının baskıcı devrinde yaşayan küçük bir devlet memurunun deliliğe doğru gidişini anlatıyor. Bir insanın baskı ortamı karşısındaki değişimini anlatan kült bir metin olan Bir Delinin Hatıra Defteri, küçük bir memurun baskılara boyun eğmeme çabasını anlatması bakımından psikolojik temelli bir oyun. Aynı zamanda KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu 2022 sezonunun başlangıç oyunu olan Bir Delinin Hatıra Defteri, Erdal Beşikçioğlu’nun performansı ile sahnede olacak.

Açıkhava Sineması Adalar’da

Bu sene ikincisi düzenlenecek sinemADA, 18-16 Haziran tarihleri arasında Büyükada, Heybeliada, Burgazada’da film söyleşi ve gösterimlerini kapsayacak. Gösterimler, 18 Haziran saat 17.00’de oyuncu Deniz Türkali ve sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan’ın katılımıyla “Geçmişten Günümüze Sinemada Kadın” konulu bir söyleşiyle, Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde başlayacak. Çocuklar Film Çeviriyor, Genç Sinema Atölye, Meraklısına Açık Atölye ve Yunan yönetmeni Theo Angelopulos’un birçok filminin senaryosunu yazan, Heybeliada doğumlu Petros Markaris ile Senaryo Ustalık Sınıfı atölyelerinin programı şu şekilde:

 

Büyükada Atatürk Meydanı

18 Haziran Cumartesi

Çatlak, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Fikret Reyhan

 

19 Haziran Pazar

Turna Misali, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen İffet Eren Danışman Boz ve Eyüp Boz

 

20 Haziran Pazartesi

Dermansız saat: 20.00

Film sunumu ve söyleşi: Mustafa Ünlü

 

21 Haziran Salı

Paralel Anneler, saat: 20.00

Film Sunumu: Şenay Aydemir

 

22 Haziran Çarşamba

Satranç, saat: 20.00

Film Sunumu: Şenay Aydemir

 

23 Haziran Perşembe

Baba, saat: 20.00

Film Sunumu: Şenay Aydemir

 

24 Haziran Cuma

Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış, saat: 20.00

Film Sunumu: Şenay Aydemir

 

25 Haziran Cumartesi

Kerr, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu

 

26 Haziran Pazar

Kumbara, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Ferit Karol, oyuncular Gülçin Kültür ve Murat Kılıç

 

Heybeliada Pazar Meydanı

 

18 Haziran Cumartesi

Kahraman, saat: 20.00

Film Sunumu: Şenay Aydemir

 

19 Haziran Pazar

Yaramaz Çocuklar, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Ahmet Necdet Cupur

 

20 Haziran Pazartesi

Sardunya, saat: 20.00

Söyleşi: Film ekibi

 

21 Haziran Salı

Okul Tıraşı, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Ferit Karahan

 

22 Haziran Çarşamba

Komşum Tottoro, saat: 20.00

 

23 Haziran Perşembe

İki Şafak Arasında, saat: 20.00

Söyleşi: Film ekibi

 

24 Haziran Cuma

Bilmemek, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Leyla Yılmaz ve oyuncu Emir Özden

 

25 Haziran Cumartesi

Bergman Adası, saat: 20.00

Film Sunumu: Şenay Aydemir

 

26 Haziran Pazar

Unutma Beni İstanbul, saat: 20.00

Söyleşi: Senarist Petros Markaris

 

Burgazada Cennet Bahçesi

 

21 Haziran Salı

Sen Ben Lenin, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Tufan Taştan

 

22 Haziran Çarşamba

Hakikat: Şeyh Bedrettin, saat: 20.00

Söyleşi: Yönetmen Hakan Alak


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background