Prof. Dr. Dinçşahin: Gedik Meslek Yüksekokulu Sektörün İçinden Geliyor

Written by on 13 Ağustos 2021

Hande Demirel’in hazırlayıp sunduğu Tercih Rehberi’nin bu haftaki konuğu İstanbul Gedik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şakir Dinçşahin oldu. Prof. Dr. Dinçşahin, 2021 YKS sonuçlarına göre ön lisans programlarına olan rağbetin artacağını bu durumun pandemi sebebiyle eğitimdeki aksamalarla yüksek puan alan öğrencilerin azlığından kaynaklandığını söyledi.

Pandeminin etkisinin sadece sağlık alanında değil, eğitim alanında da yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Şakir Dinçşahin, YKS sonucunda 180 baraj puanının altında kalan çok sayıda öğrenci olduğunu ve bu sene çok sayıda öğrencinin düşük puan aldığını ifade etti. Bu durumun olumsuz görünse de meslek yüksekokullarının önemli bir alternatif olacağını ekleyen Dinçşahin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Düşük puan alan öğrenciler seneye tekrar YKS’ye girebilir veya meslek yüksekokullarını tercih ederek akademik yaşamlarına başlayabilirler. İki yıllık eğitim sürecinin ardından da Dikey Geçiş Sınavı’na girerek lisans bölümlerine geçiş yapabilirler. Başka bir alternatif de meslek yüksekokullarından aldıkları eğitimle donanımlı bir eğitim alarak hemen iş sahibi olabilirler.”

Öğrencinin Araştırması Önemli

Meslek yüksekokulları tercihinin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Şakir Dinçşahin, öğrencilerin tercih döneminde üniversitenin müfredatlarına, akademik kadrosundaki yetkinliğe, çift ana dal ve yan dal imkanlarına dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Üniversitelerin sosyal imkanlarının da önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Dinçşahin, “kantinden amfiye” öğrenimin verimli olması gerektiğini söyledi.

Kaynak Bölümünde Kadın İmzası

İstanbul Gedik Üniversitesi’nin akademik konularla birlikte, sektörle de iç içe olduğunu, meslek yüksekokulundaki akademisyenlerin sektör temsilcileriyle de sürekli diyalog halinde olduğunu söyledi. Üretim alanındaki ihtiyaçlara uygun, iş yerindeki bilinmesi gereken konulara hakim öğrenciler yetiştirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Dinçşahin, her öğrenci için bir öğretim görevlisinin görevlendirildiğini belirtti. Dinçşahin, öğrencilerin sadece akademik ve iş anlamındaki takiplerinin değil sosyal yeteneklerinin, iş hayatına uyumlarında da rehberlik edildiğini söyledi. Kadın öğrencilerin de Gedik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nu tercih ettiğini ekleyen Dinçşahin, Su Altı Kaynak Teknolojileri bölümü mezunu birçok kadın öğrencinin dereceyle mezun olduğunu, Gedik Meslek Yüksekokulu’ndaki öğretim görevlilerinin yarısından fazlasının kadın olduğunun altını çizdi.

İstanbul Gedik Üniversitesi Gedik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şakir Dinçşahin’in konuk olduğu Tercih Rehberi’ni buradan izleyebilirsiniz:


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background