TEDx’in Formülü: 1 Hikaye 18 Dakika

Written by on 13 Ağustos 2021

Reklamcılık ve iletişim sektöründe uzun yıllar çalışan Ali Üstündağ,  2010 yılından bu yana Türkiye’de TEDx konferanslarını düzenliyor. İltek İletişim’in de kurucusu olan Üstündağ, TED konuşmalarının popülaritesinin sebeplerini Radyo Gedik’te anlattı.

Zuhal Gürçimen’in her Çarşamba saat 17.00’de iş dünyasından isimlere yer verdiği programı Başıma Bir İş Geldi, popüler TEDx konuşmalarını Türkiye’de başlatan iletişimci Ali Üstündağ’ı konuk etti. Sokaktaki insanların yaşamlarını merak ettiği için üniversitede siyaset bilimi okuduğu için 25 yaşında fotoğrafçılığa başladığını söyleyen Üstündağ, insan hikayelerini dinlemeyi ve öğrenmeyi sevdiğini söyledi: “O yıllarda kurumsal iletişim veya kendini anlatacak konferanslar yok. İletişim ve hikaye anlatmak çok önemli. Bunun değerini hep hissettim. TEDx konuşmalarının başlangıç noktası da bu oldu. TEDx’ten önce bu gibi konuşmaları da kurum içi iletişim artırmak için kullanıyordum.”

TED’le Hayatım Değişti

2006’da bir TEDx’e konuşma yapmak için başvurduğunu söyleyen Üstündağ, konuşma yapmak için beklediği iki sene sonrasında hayatının değiştiğini belirtti: “Katıldığımda gördüm ki TED konferanslarında dünya sorunlarına karşı ciddi bir yaklaşım var. Bu yaklaşımı görünce bu konuşmaları Türkiye’de nasıl düzenleyebileceğim üzerine düşündüm. Bir yandan da birçok ülke TED konuşmalarını kendi ülkelerinde de düzenlemek istiyor fakat o yıllarda mümkün değildi.”

Toplumsal Fayda Öncelikli

Yayılmaya değer hikayeleri olan insanları TEDxReset konuşmalarına dahil ettiklerini söyleyen Ali Üstündağ, Reset isminin çıkışını da anlattı: “Reset ‘yeniden başlama’ demek. Biz de her konuşmacıyla yeniden başlıyoruz, yeni bir enerji ve motivasyonla.” Her konuda bir devrim yaşanmaya ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Üstündağ, her şeyde bir değişim yaşanması gerektiğini söyledi: “Değişimi tetiklemeye çalışıyoruz. Herkes bunu yapamaz. Fakat çözümü olan ve ahkam kesenler var. Biz de bu ayrımı yapmak için bir konuşmacı seçerken 4-5 saat ayırıyoruz. Ve konuşmacıya da 18 dakika üzerine hikayesini aktarmasını istiyoruz.”

İletişimci Ali Üstündağ’ın konuk olduğu Zuhal Gürçimen’le Başıma Bir İş Geldi programının 11 Ağustos tarihli kaydını buradan dinleyebilirsiniz.

 


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background