Yangında İlk Yardımın Önemi

Written by on 13 Ağustos 2021

Her afette olduğu gibi yangında da ilk müdahale oldukça önemli. Son yaşanan yangınlara doğru müdahalenin yanında yangında zarar gören insanlara uygulanması gereken ilk yardım teknikleri de gündeme geldi. Dr. Öğr. Üyesi Saniye Göknil Çalık, yangında yapılacak ilk müdahalenin, can kayıplarını azaltacağın söylüyor.

 

Her hafta farklı konu ve konuklarla Füsun Saka’nın hazırlayıp sunduğu İyilik Sağlık’ta bu hafta yangında ilk yardımın önemi ele alındı. Programa konuk olan Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Saniye Göknil Çalık, acil müdahalelerin profesyoneller tarafından yapılması gerektiğini söyledi. İlk yardımın her vatandaş tarafından bilinmesi gerektiğini vurgulayan Çalık, yangında sadece ateşle olan yaralanmaların değil diğer faktörlerin de dikkate alınması gerektiğini ifade etti: “Yanıklar da derecesine göre yaranın ciddiyetini ifade ediyor. Birinci derece yanıklar hafif derecede oluşan, ciltte kızarıklığa yol açan yanık türü. Yanığın derecesi arttıkça tehlike de artıyor. İkinci derecede yanıklar, sıvı kaybının çok olduğu, enfeksiyon riskinin de bulunduğu yanıklar. Bu şekilde yanıklarda kişiye bol bol sıvı içirmek ve yanık bölgesini nemli bir bezle kapatmak gerekir. Mümkünse musluk altında yıkamak çok etkili. Çünkü yanık bölgesinde kişinin üstündeki kıyafet hala ısı vermeye devam ediyor. Fakat aşırı soğuk veya buzla temas ettirilmemeli. Çünkü yanan bölge çok hassas ve ekstrem sıcaklık değişimleri zararlı olur. Üçüncü derecede yanıklarda da aynı tedbirlerin uygulanması gerekir.”

İlk yardımın kısıtlı imkanlarla uygulandığını söyleyen Çalık, yangından zarar gören hayvanlar için de aynı tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Dr. Öğr. Üyesi Saniye Göknil Çalık’ın konuk olduğu Füsun Saka ile İyilik Sağlık’ı buradan dinleyebilirsiniz:


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background