Prof. Dr. Ervin Garip Anlatıyor: Akademide ve Pratikte Mimariye Bakış

Written by on 14 Kasım 2023

Mehtap Kocaman ile Tasarımcının Notaları’na konuk olan İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ervin Garip, mimariyi akademik ve sektörel boyutlarıyla anlattı. Garip, mimaride başta gelenin merak duygusu olduğunu söylüyor.

Hem akademik hem yaratıcı çalışmalarda merak duygusu ve araştırma yapılan işlerin temeli niteliğinde. Bunun yanında akademide öğrenilen bilgilerin pratiğe dökülmesi süreci ise projelerin kağıt üzerinde olduğundan farklı bir şekilde ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu durum, mimari için de geçerli. Yapılan çizimler, uygulamaya geçildiğinde gerçek yaşamdaki ihtiyaçlara ne kadar cevap verebilir sorusunu cevaplandırmaya uzak olabiliyor.

Merak ve Bilgi Problemi Açığa Çıkarıyor

Mehtap Kocaman ile Tasarımcının Notaları’na konuk olan İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ervin Garip kendi gözüyle mimarinin akademik ve sektörel yanlarını paylaştı. Lisans döneminde öğretilen bilginin irdelenmesi için çok zaman olmadığını fakat yüksek lisans ve doktorada bilgiler üzerine düşünme şansı olduğunu söyleyen Garip, mimaride önemli olanın problemi belirlemek olduğunun altını çizdi. Garip sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Mimaride problem belirlemenin yanında gözlem de var. Mimarlığın en kritik olan yanı ise sezgi. Fakat bu sezginin arka planında ise bilgi birikimi, gözlem ve merak var. Hatta bunun içine kişiliği de katmak mümkün.”

“Tasarımcının Bakışı Sunulmalı”
Mimaride küçük bir odanın tasarımının yanında kentsel ölçüde büyük projelerin içinde yer alabiliyor. Kentsel tasarımda daha fazla hikâye üzerine, büyük ölçekte kurulan bir sistem var diye Garip, farklı ölçekteki projeleri şu şekilde değerlendirdi: “Yaklaşımları farklı olsa da temelde insanın çevresiyle kurduğu ilişki önem taşıyor. İster sergi ister kentsel, tasarımın farklı ölçeklerinin temelin araştırma yatıyor. Akademik sürecin sunduğu en büyük katkı da araştırmanın nasıl yapılmasını bize göstermesi. Her iki bakışta da tasarımcının bakışının sunulması önem taşıyor. Bu anlamda tasarımcının söylediği sözü taşıyan çalışma tasarımcıyı ileriyi taşıyor.”

Programın tamamını buradan dinleyebilirsiniz:


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background