Sporda Başarı İçin 5 Madde

Written by on 9 Eylül 2021

Her Salı güncel konuları, uzman konuklarla değerlendiren Füsun Saka’nın İyilik Sağlık programında bu haftaki konuğu radyo programcısı ve spor yazarı Behçet Üstün oldu. Üstün, Türkiye’nin olimpiyatlardaki başarısını değerlendirirken Türkiye’de sporun diğer alanlarının da gelişmesini Radyo Gedik dinleyenleriyle paylaştı

Olimpiyatlar’da ve özellikle voleybolda gösterilen başarılar kamuoyunun dikkatini çekti. Kadın voleybol takımının gösterdiği başarı, sosyal medyada paylaşımlara konu oldu, bazı belediyeler açık havada maçları canlı olarak izleme imkanı sundu. Son olarak Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye’nin üçüncü olması, “Türkiye’de neden sadece futbola önem veriliyor” sorusuna neden oldu.  Füsun Saka’nın hazırlayıp sunduğu İyilik Sağlık programına konuk olan radyo programcısı ve Bi’nevi Gazete’de Sporun Gör Dediği köşesinin yazarı Behçet Üstün bu soruyu şu şekilde cevaplıyor: “Futbol, herhangi özel bir eğitim, özel ekipman gerekmeden yapılabilen bir spor. Çocukken iki taş ve bir yuvarlak cisimle, mahallelerdeki boş arazilerde futbol oynadık. Futbolun Ulşaılabilirliği kolay bir spor olduğu için futbola rağbet çok fazla.” Son haftalarda kadın voleybol takımının kamuoyuna voleybol sevgisini aşıladığını söyleyen Behçet Üstün Türkiye’nin bir spor ülkesi haline gelmesi için yapılması gerekenleri beş maddede sıraladı: “Halkımız daha çok galibiyet seviyor. Örneğin birkaç yıl önce U21 futbol takımımız boş tribünlere oynadı. Keza Anadolu takımları da çoğu maçını boş tribüne oynuyor. Aslında direkt futbolu değil, galibiyetleri ve futbolun siyasetini seviyoruz. Her spor dalında ayrışmanın engellenmesi gerekli. Organizasyon düzenli olmalı. Teknik ekip liyakatla seçilmeli. Federasyon günlük kararlarla değil, 5 ile 10 yıllık planlamalar yapmalı. Altyapıların bilimsel esaslara göre olmalı. Sadece taktik bilgisi değil mental gelişimi ve özgüven desteği de sağlanmalı.”

Türkiye’de voleybolun gelişiminde idealist sporcu ve teknik çalışanların payının büyük olduğunu söyleyen Behçet Üstün, sporun özendirilmesinin okullarda başlaması gerektiğini belirtti: “Sporla ilgili çocukların burslarla desteklenmesi, bu çocukların çalışabilecekleri spor alanlarının sağlanması gerekir. Özellikle Türkiye kadın voleybol takımının antrenörü Giovanni Guidetti’nin kendisini voleybola adamasının oyuncuların performansını da desteklediğini söyleyen Üstün, voleyboldaki başarı formülünün her sporda uygulanması gerektiğini ifade etti.

 

Radyo programcısı ve spor yazarı Behçet Üstün’ün konuk olduğu Füsun Saka ile İyilik Sağlık programının son bölümünü buradan dinleyebilirsiniz:


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background