Tan Dun AKM’de

Written by on 20 Haziran 2022

 

50. İstanbul Müzik Festivali, son haftasında Oscar ve Grammy ödüllü, dünyaca ünlü şef ve besteci Tan Dun’u ağırlamaya hazırlanıyor.

 

Tan Dun, İstanbul Müzik Festivali ve Borusan Sanat’ın ortak siparişi olan ve geçtiğimiz yıl kemancı Daniel Hope, piyanist Alexey Botvinov ve New Century Oda Orkestrası tarafından dünya prömiyeri yapılan İkili Konçertosu, aynı solistlerle bu kez Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) eşliğinde Türkiye’de ilk kez seslendirilecek. 22 Haziran Çarşamba akşamı 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde Tan Dun’un İkili Konçerto’sunun yanı sıra Passacaglia: Secret of Wind and Birds isimli eserinin de Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek. Orkestranın kuş, rüzgâr ve okyanus seslerini taklit ederek dijital bir orman hissi uyandıracağı bu esere Tan Dun, orkestra üyeleri ve hatta seyirciler cep telefonlarından kuş sesleri çalarak katkı sağlayacak. Konserin solistleri ise dünyaca ünlü orkestralar ve şeflerle konser veren kemancı Daniel Hope ile Ukrayna’nın en sevilen piyanistlerinden Alexey Botvinov olacak.

Özellikle opera ve sinema filmlerinin repertuvarına yaptığı katkılarla yalnızca klasik müzikseverlere değil, çok daha geniş bir hayran kitlesine kavuşan Tan Dun’un sıra dışı yapıtları, Doğu ile Batı’nın bir olduğu İstanbul’un kalbinde yer alan AKM’de ve yarım asırdır şehre “klasik” rengini veren İstanbul Müzik Festivali’nde izleyiciyle buluşacak.


Continue reading

Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background