Uzağa Gitmek İsteyenler İçin Doğru Ekip Şart

Written by on 5 Ocak 2022

Girişimcilikte ve yeni bir ticari oluşumda ekip kurabilmek ve ekip olabilmek finansal konular kadar önemli bir unsur. Şirketler, insan kaynakları bölümü dışında ekip kurmaya odaklı işe alım danışmanlık firmalarından da destek alarak doğru ekip ve ortaklıklar kurabiliyor. Bu firmalardan biri olan Gilda&Partners’ın kurucusu Jilda Bal Markanızı Nasıl Pişirirsiniz?’e konuk oldu.

Karakter Birinci Sırada

Ekip oluşturmada temel unsurun iyi insanlarla karşılaşmak olduğunu söyleyen Jilda Bal, “Eskiden iyi insan olmak standart bir durumken şimdi iyi karaktere sahip insanlarla karşılaşmak ve çalışmak daha zorlaştı. Deneyim ve bilgi de önemli fakat kişi iyi insan olmanın özelliklerini taşımıyorsa iyi bir ekip üyesi ve iş ortağı olamıyor. Ekip üyelerinin aynı hedeflere sahip olmasının önemine işaret eden Bal, “Eşit oranda ortaklı olduğunda eşit miktarda emek verilmeli. Kurumsal hayat içerisinde büyük şirketlerde çalışmayan kişiler fark edilmeyebilir. Çünkü ekip arkadaşları destek vererek belli bir süre performans telafi edilebilir. Fakat girişimcilikte böyle değil. Herkesin ne yaptığı görülür. Ondan dolayı herkesin aynı emeği vermesi ortaklığın devamını sağlar.”

Çözüm Zamana Bırakılmamalı

İş hayatına yeni giren girişimlerde ekip, sağlam temellerin kurulmasında büyük öneme sahip. Jilda Bal, başlangıçta oluşturulan ekibin sağlam olmasının önemli olduğunu ifade ediyor: “Kervan yolda düzülür anlayışı yanlış. Sağlam bir yapının başlangıçtan itibaren kurulması lazım. Girişimlerin devam etmemesinin en önemli nedeni işe başlarken doğru stratejiyi oturtmamak.”

Farklı Uzmanlıklar Birbirini Tamamlar

İş ortaklıklarının da uyum içerisinde olması çalışma hayatını kolaylaştırdığı gibi verim ve performansı artırıyor. Jilda Bal, farklı alanlarda uzmanlaşmış ortaklıkların birbirini tamamlamasıyla uzun süreli çalışmanın sağlanabileceğinin belirtti: “Eğer ortaklar aynı alanda uzmanlık taşıyorsa, dışarıdan profesyonel destek de almak mümkün.

 

Jilda Bal’ın konuk olduğu Banu Samancı ile Markanızı Nasıl Pişirirsiniz? Programının tamamını buradan dinleyebilirsiniz:


Continue reading

Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background