Yargıda Arabulucuğun Önemi

Written by on 3 Ocak 2022

Gülay Güner ve Av. Hüsnü Özkarayel’in hazırlayıp sunduğu Herkes İçin Hukuk, hukuk okuryazarlığına katkıda bulunmaya ve temel hukuk bilgilerini paylaşmaya devam ediyor. Yargı üzerindeki yükü azaltması için sisteme dahil edilen arabuluculuk ve uzlaştırmacılık kapsamına giren suçların konuşulduğu programda Av. Hüsnü Özkarayel uygulamanın toplumsal uyumu ve sosyal barışa katkıda bulunduğunu söyledi.

Av. Hüsnü Özkarayel ve Gülay Güner

Arabuluculuk ve uzlaştırmanın kişisel kalması gereken ticari anlaşmalardan, hakaret davalarına kadar geniş kapsamlı olduğunu söyleyen Av. Hüsnü Özkarayel, “Davacının her duruşmayı takip etmesi ve bunun getirdiği stres, ispat eksikliği ve kazanma ihtimalinin olmadığı durumlarda bu uygulamayı tercih etmek daha avantajlı”.

 

 

Arabuluculuk Yorum Yapma İmkanı Sunuyor

Uzlaşma ve arabuluculuğun her iki tarafın da kendisini ifade etmesi için daha rahat bir ortam sunduğunu söyleyen Özkarayel, “mahkemeye çıkıldığında hakim belli kurallarla dava dosyasını ele alır, burada davacı veya davalının duygularını belirtme veya yorumda bulunma hakkı kısıtlıdır. Fakat uzlaştırma ve arabuluculukta taraflar tamamen kendi inisiyatifleriyle belli bir sonuca doğru gidiyorlar.”

Eşitlik İlkesinin Önemi

Arabulucunun her iki tarafa da eşit olması gerektiğini ifade eden Özkarayel, arabulucunun insan ilişkilerinde ve müzakere alanında yetkin olması gerektiğini vurguladı. Ortak çözüm üretme ortamının sağlanması için toplantıların düzenlendiğini söyleyen Özkarayel, mahkemelerin aksine arabuluculuk toplantılarının kamuya açık olmamasından dolayı tarafların daha rahat hareket edebileceğini ifade etti.

Arabuluculuğun Kapsamları

Kasten yaralama, taksirle yaralama, konut dokunulmazlığının ihlali, dolandırıcılık, hırsızlık ve tehdit suçlarını uzlaştırma sürecine dahil edilebilirken boşanma, velayet, meslek hastalıkları ve iş kazalarına dair davalar arabuluculuğa dahil olmuyor. Hüsnü Özkarayel, tarafların çözüm öneriyle sürece katkıda bulunabileceğini söylerken her iki tarafın da müzakerelerde eşitlik içinde olması gerektiğini ifade etti.

Davalarda arabuluculuğun önemi konusunun işlendiği Herkes İçin Hukuk’un tamamını buradan veya Radyo Gedik YouTube‘dan dinleyebilirsiniz:

 


Current track

Title

Artist

Türkiye'nin ilk ve tek kurumsal internet radyosu

Background